• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Magánbiztosítók: Szócska meglepődött

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet - Népszabadság

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár nem tudott a törvénymódosításról.

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár nem tudott arról a törvénymódosításról, amellyel a kormánykoalíció kinyitja a kapukat az egészségügyben a magánbiztosítók előtt. A változtatás lényege, hogy adó- és járulékmentessé tennék a munkáltatóknak a dolgozók utáni egészségpénztári befizetéseket - írja a Magyar Nemzet. 

- Meglepett bennünket is a javaslat, mert semmilyen szakmai egyeztetést nem kezdeményeztek velünk ebben a témában. Most nyomozzuk, hogy mi állhat a háttérben - fogalmazott tegnap Szócska Miklós. Hozzátette: Réthelyt Miklós miniszter egyeztetést kezdeményezett a Matolcsy György vezette gazdasági tárcával.

- Nem látjuk a módosítás indokát, így messzemenő következtetéseket sem akarunk levonni - fogalmazott az államtitkár. Arra a kérdésre, hogy saját pozíciójának megítélésében ez a helyzet mit jelent neki, úgy válaszolt: előbb tájékozódnia kell.
Nemcsak az ágazatot irányító államtitkár nem tudott a tervekről, de más vezető kormánypárti politikusok sem hallottak korábban a Szijjártó Péter nevével is fémjelzett javaslatról. Ismeretes: egyetlen szót változtattak csupán az adójogszabályokat módosító salátatörvényen - az adómentes körben a baleset-biztosítást kiegészítették baleset- és betegségbiztosításra -, de úgy tűnik, annak az egész egészségügyre komoly hatása lesz.

Közgazdászok és egészségügyi szakértők egybehangzóan állítják: az az szja-módosítás, amely korlátlanul adó- és járulékmentessé teszi a cégek dolgozói számára kötött egészségbiztosítási befizetéseket, kinyitja a kapukat a magánbiztosítók előtt, és lehetővé teszi, hogy kimazsolázzák a piacról a jó ügyfeleket.

Meghackelt rendszer?
Valaki hackeli a rendszert - így foglalta össze Gaál Péter, az egészségügyért felelős államtitkár kabinetjének külső tanácsadója a Népszabadságnak azt, hogy mi is történik szerinte az egészségpolitikában. Lehet, hogy a szakpolitikáért felelős államtitkárság tudta nélkül lezajlott a biztosítói modellváltás. Egyesek szerint januártól gyakorlatilag megszűnik a társadalombiztosítás-elvű egészségbiztosítási rendszer.

A történtek pikantériája, hogy a Fidesz 2007-ben népszavazással vetett véget a több-biztosítós modell szabályozott bevezetésének, most viszont minden korlát nélkül szabadon engedi rá a rendszerre az üzleti biztosítókat.

Gaál Péter, a Semmelweis Egyetem Menedzserképző Központjának igazgatója azt mondja: egy lobbicsoport meghackelte a rendszert. Úgy emlékszik, már a rendszerváltás idején jelen volt az a gondolat, hogy valamilyen formában föl kéne lazítani az egységes társadalombiztosítást, és be kell hozni a rendszerbe az üzleti szereplőket. Az ellenzéki kerekasztal-tárgyalások alatt is volt egy lobbicsoport, amely megpróbálta úgy megváltoztatni a megállapodásokat rögzítő jegyzőkönyvet, hogy a társadalombiztosítási rendszer funkcióit egy magánbiztosítónak szervezték volna ki. Ezt utólag írták bele a jegyzőkönyvbe, noha erről nem volt megállapodás, végül a jegyzőkönyv hitelesítője akadályozta meg, hogy ez a dokumentumban maradjon.

Ezt követően valamennyi kormány alatt voltak próbálkozások a finanszírozás piacosítására. Az elmúlt 15-20 évben volt idő a szakértői vitára, úgy tűnt, a Fidesz ezt a 2007-es népszavazással lezárta. Az államtitkárság eleve azt mondta: a betegút-szervezéssel lehet okosabban felhasználni a meglévő összeget, ebbe az irányba kell elindulni.