• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Magánegészségügy vagy állami: miért, mennyiért?

Lapszemle 2025.04.08 Forrás: vg.hu
Magánegészségügy vagy állami: miért, mennyiért?

Becslések szerint a magánszolgáltatók bevételei meghaladták a 900 milliárd forintot, ami több mint 40 százalékos növekedés öt év alatt.

Az egészségügyi ellátás két pillére a kormányzat szándéka szerint egyértelműen elválasztott pályán fut, de mindkettő azonos célokért dolgozik, az elégedett betegért. Az állami ellátás túlterheltsége és erőforráshiánya a magánegészségügy felé tereli a betegek egy részét. Erőforráshiány ott is van, csak még nem látszik, mert kisebb kapacitással üzemelnek. De a rendkívül komplikált, méregdrága technológiaigényes beavatkozásokra még mindig az állami szektor képes elsősorban, ahogy a tudományos tevékenységhez szükséges infrastruktúra is ott van meg, írja a vg.hu.

A magánegészségügy térnyerése megállíthatatlan

A magánegészségügy versenyképessége elvitathatatlan, a magyar lakosság harmada jár magánorvoshoz, és megtalálja a számítását. Az elmúlt években jelentős átrendeződés történt a magánegészségügyi szolgáltatók piacán, új befektetők és új szolgáltatók jelentek meg. A piacfoglalások megtörténtek, a nagy szereplők tekintélye elvitathatatlan, nagyobb átrendeződéssel nem számolnak a szakértők.

Az alapítványi egyetemek is megkezdték a magánellátást, a három orvosi egyetem magánszolgáltatója (Semmelweis Egészségügyi Kft., Mediversal/Udimes Szeged, UD youMED – Debreceni Egyetem) is megtalálta a helyét a piacon, bekerültek a top 30 szolgáltató közé. 

A 2024-es évben a magánegészségügy mint iparág jelentősen növekedett, de a bővülés üteme lassult az előző évekhez képest. Iparági becslések szerint a magánszolgáltatók bevételei meghaladták a 900 milliárd forintot, ami több mint 40 százalékos növekedés öt év alatt, évente átlagosan 10 százalékos emelkedéssel. Az elmúlt években a szektor számos kihívással szembesült. Az energiaválság, az infláció és a forint árfolyamának változása új stratégiára kényszerítette a vállalkozókat. Megkezdődött a hatékonyság növelése, elsősorban a költségek optimalizálásával és a szolgáltatási paletta bővítésével. 

Egyre több beteg fordul a magánegészségügy felé

A hazai lakosság egyre nagyobb arányban fordult a magánegészségügyi szolgáltatókhoz. Az NN tavalyi felmérése szerint a 20–64 éves korosztály fele vett igénybe ilyen ellátást az elmúlt két évben. A leggyakoribb okok között szerepelt az ellátás minősége, a kényelem és a rövidebb várakozási idő. Ugyanakkor a magánellátás költségei nagy anyagi terhet róttak a családokra; a páciensek 62 százalékának megterhelő volt a számlák kifizetése. A kutatás szerint a privát ellátást igénybe vevők túlnyomó többsége (78 százaléka) saját maga finanszírozta a magánegészségügyi számláit. Tizenhat, illetve 6 százalék azok aránya, akik egyéni egészségpénztár vagy egészségbiztosítás segítségével finanszírozták a magánellátást. A munkaadó által fizetett egészségbiztosítást vagy egészségpénztárat 10, illetve 1 százalék vett igénybe – írták az elemzők.

Nagy a kereslet, nőttek az árak

A kereslet növekedése magával húzta az árakat is, a járóbeteg-ellátás területén 2023-ban legalább 20-30 százalékos áremelkedés volt tapasztalható. Egy szakorvosi vizsgálat jellemzően 30–45 ezer forintba kerül a piacon. Egy összetettebb kivizsgálás ára elérheti a 100 ezer forintot.

További részletek a vg.hu-n

 

mero