A Lyme-betegek számára különösen nehéz lehet a szezonváltás, és az órák nyári időszámításra való átállítása nagyon megviselheti őket.
Az évszakok változása általában a legtöbb ember számára izgalmas időszak, de a Lyme-betegek számára különösen nehéz lehet a szezonváltás. Az órák nyári időszámításra való átállítása nagyon megviselheti őket, fáradtnak és bágyadtnak érezhetik magukat. Bár a napéjegyenlőségnek pozitív változást kellene jelentenie a tavasz és a napfény felé, az átállás valójában nehéz lehet az egészséges és a beteg emberek számára egyaránt.
„Régebben hallottam a „tavaszi láz” kifejezést, és azt feltételeztem, hogy ez azt jelenti, hogy nyugtalannak és izgatottnak kell éreznem magam a közelgő évszak miatt, mint azok az emberek, akiket kint láttam futni és játszani. De én egyszerűen nem tudtam felvenni az energiájukat. Számomra a tavaszi láz rossz közérzetben és néha tényleges lázban nyilvánult meg. Csak aludni akartam. Nem voltam ezzel egyedül.
Megtanultam, hogy míg egyesek képesek ujjongva belevetni magukat egy új évszakba, addig másokat, különösen a Lyme-betegeket ez sokkal jobban megvisel. Azok számára, akik alvászavarokban szenvednek, az óraátállítás mindössze egy órával, komolyan befolyásolhatja a cirkadián ritmusunkat. Én mindig azt tapasztalom, hogy az alvással kapcsolatos tüneteim felerősödnek, amikor átállok a nyári időszámításra vagy visszaállok a normál időre. Többet szenvedek álmatlanságtól, több rémálmom van, és nehezen alszom el a délutáni alváskor, majd nehezen kelek fel belőle. Egy hétig vagy tovább is eltarthat, mire hozzászokom az új időszámításhoz.
De még időeltolódás nélkül is, egyszerűen az évszakról évszakra való váltás különösen megterhelő lehet a Lyme-betegek számára. Az én esetemben lehet, hogy a szervezetem annyira legyengült, és túlórázik a fertőzés elleni küzdelemben, hogy a legkisebb változásra is túlreagál. Ha állítanom kell egy gyógyszer adagján, azt hihetetlenül lassan kell megtennem, becsapva a szervezetemet, hogy azt higgye, egyáltalán nem történik dózismódosítás. Ha túl melegem van vagy fázom, a testem sokkal hevesebben reagál, mint egy nem Lyme-kóros beteg; figyelmeztetés nélkül túlmelegedhetek, és az egész testemen hűsítő borogatásra van szükségem, vagy hirtelen hipotermiás leszek.
Mivel az éghajlatváltozás megváltoztatta a Föld azon képességét, hogy az évszaknak megfelelően emelje vagy csökkentse a hőmérsékletet, februárban hőhullámokat tapasztalhatunk, amelyeket márciusban fagyok és hóviharok követhetnek. Ez elég ahhoz, hogy bárki szervezetét sokkba hozza, de a Lyme-betegeknél ezek a kiszámíthatatlan időjárási minták a fent leírt hiperreakciókat okozhatják. Sok Lyme-beteg úgy találja, hogy az olyan tünetek, mint az ízületi fájdalom, a láz és a fejfájás - amelyeket amúgy is nehéz kontrollálni - az évszakok ingadozásai során szinte lehetetlenné válnak.
És ez nem csak a télről tavaszra való átálláskor van így. A Lyme-betegek minden szezonális váltáskor küzdenek. Nekem személy szerint nyáron több babesia tünet, például légszomj és fejfájás jelentkezik, míg más Lyme-betegeknek ősszel vagy télen rosszabb ízületi fájdalmaik lehetnek.
Bár a testünk erősen reagálhat az évszakváltozásokra, nekünk, Lyme-betegeknek van egy előnyünk: a rugalmasság. Ha igazán belegondolunk, minden egyes nap tapasztalunk belső évszakváltozásokat. Lehet, hogy egy reggelre tavasziasan energikusnak, lehetőségekkel telinek érezzük magunkat, majd délutánra téli álomba zuhanunk, gyakran figyelmeztetés nélkül. A Lyme-tünetek naponta, ha nem óránként változhatnak, és meg kell tanulnunk alkalmazkodni ehhez a kiszámíthatatlansághoz. Ha ezeket a napi többszöri váltásokat el tudjuk viselni, akkor bizonyára el tudjuk viselni évente néhányszor is.
Vannak apró lépések, amelyeket megtehetünk, hogy átsegítsük magunkat a szezonális változásokon. Nekem segít, ha ilyenkor különösen szigorúan ügyelek az alváshigiéniámra, és ügyelek arra, hogy ugyanahhoz a menetrendhez tartsam magam, még akkor is, ha az óra egy órát módosul. Engedek magamnak egy kis plusz időt a pihenésre ezekben az időszakokban. Több réteget viselek, mint a legtöbb ember, amikor nagyon hideg van odakint, és lemondom a szabadtéri tevékenységeket, amikor a hőmérséklet 30 fok fölé emelkedik. Bárhová megyek, mindig viszek magammal egy vizes palackot. Néha a gyógyszereim vagy a táplálékkiegészítők adagját is szezonálisan változtatom, mivel tudom, hogy bizonyos tünetek az időjárás függvényében fellángolnak vagy enyhülnek.
Természetesen nem mindig könnyű kezelni ezeket a váltásokat; rendkívül frusztrálóak tudnak lenni. Az egyik órában boldogok és bizakodóak lehetünk, a következőben kimerültek és depressziósak, később aznap szorongóak és dühösek. Egy nap alatt többször is megtapasztalhatjuk a nyarat és a telet, az őszt és a tavaszt, mindenféle sorrendben, és ez nagyon kibillentheti a beteget.
Ha éppen egy nehéz Lyme-szezonban vagy, emlékezz arra, amit New Englandben mondunk: várj öt percet, és az időjárás megváltozik. Tényleg hosszabb, fényesebb napok állnak előttünk.”
Jennifer Crystal, író
Szerkesztői megjegyzés: A Lyme-kór esetében, csak úgy, mint minden más betegség esetében is a terápia előírása szakorvos feladata. A felírt gyógyszerek adagolását szakorvossal történt egyeztetés nélkül ne változtassa!
Fordítás: https://www.globallymealliance.org/blog/seasons-of-lyme