Ha szétválasztják az állami és a magán egészségügyet, összeomlik a rendszer.
A jelenlegi egészségügyi rendszer folyamatosan romló állapota bármeddig is eltarthat. Ez egy olyan gödör, amelynek nincs alja - jelentette ki Kincses Gyula korábbi egészségügyi államtitkár az ATV Start műsorában.
A folyamatban látható az egészségügy kettészakadása, állapította meg. A gazdagabbaknak piaci alapon, különböző adókedvezmények révén elérhető egy rendes egészségügyi ellátás, míg a szegényeknek marad a közellátás, tette hozzá.
A magánegészségügynek egyre nagyobb szerepe van, Kincses Gyula úgy látja, ez előtt a kormány becsukja a szemét, mintha nem akarna tudomást venni róla. A lakosság már többet költ egészségügyi ellátásra, mint az állam, jelentette ki. Elhangzott, hogy egy 2015-ös felmérés szerint a lakosság 350 milliárd forintot költött, a tb-járulékon kívül. Az a gond, hogy nincs semmi szabályozás a magánegészségügyben, sem statisztika, sem szakfelügyelet, folytatta a volt államtitkár. Az orvosoknak gyakran 2-3 másodállása is van a magánrendelésekben, mellette jobb, ha van egy közállása, mert kedvezőbb adószabályok szerint tud másodállást vállalni.
Kincses Gyula beszélt arról, ha kettéválasztanák hivatalosan a magán és az állami egészségügyet, akkor összeomlana a rendszer. Ugyanis, az állami egészségügy szegényellátássá züllene, a magánegészségügy pedig nem tudná fenntartani magát, magyarázta, és a nagyon súlyos betegségek kezelését sem tudná megoldani.
Humánerőforrást tekintve pedig nincs elég orvos, hogy mindkét területre elegendő legyen, jegyezte meg, majd azt is hozzátette, ha a kormány mereven ketté akarná választani, akkor egyrészt rosszul járna a szegény is, a gazdag is, másrészt nem lenne lehetőség a "mutyizós összejátszásra" ami ma van, mert csak erősítené azt az eljárást, hogy zsebből zsebbe. Ha nem lehet legálisan pénzt kérni, akkor marad az illegális, jegyezte meg Kincses.