A kaposvári többlet-kapacitási eljárást kezdeményezett az OEP-nél, addig türelem!
Csaknem tízmillió forintot fordított elmaradt laborvizsgálatokra a Kaposi Mór Oktató Kórház, közben többlet-kapacitási eljárást kezdeményezett a fenntartónál és az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál. A kaposváriak türelmét köszönik, de hozzáteszik: a plusz finanszírozásig még szükség lesz rá. Ezt Moizs Mariann főigazgató válaszolta a Sonline kérdésére.
A laborkassza a magyar egészségügy-finanszírozás leggyengébb láncszeme. Drága, és a tudomány fejlődésével egyre többe kerül. A dotáció mértéke mégsem változott hét éve. A kiadások harmadára elég, a többit a kórházaknak kellene kigazdálkodniuk. Csakhogy a kórházak minden nagy strukturális reformról hallott részsiker, és még nagyobb sikerpropaganda ellenére továbbra is jelentős adósságot halmozva működnek. A laboron inkább spórolnának, mint költenének rá.
Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem Laboratóriumi Medicina Intézetének igazgatója nyilatkozta még az év végén: mivel a kórházak többnyire a laborvizsgálatokon igyekeznek spórolni, a laborok nehéz helyzetbe kerültek.
A kaposvári kórházé Somogy legmagasabb progresszivitási szintű térségi laboratóriuma, amely a kaposvári háziorvosok és a megye kisebb laborjainak az igényeit is kiszolgálja. Moizs Mariann főigazgató azt közölte: az országosan felülről zárt laborkassza finanszírozása maradt el a legjobban az összes közül. A Kaposi kórház laboratóriumi teljesítményvolumen-korlátja (tvk) a két városi kórház laborjának az integrációja után is gyakorlatilag 2007-es szinten van. – A kórházvezetés többletkapacitási eljárást kezdeményezett a fenntartónál és az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál, ezzel párhuzamosan szakmai, gazdálkodási, szervezési intézkedések történtek, laboratóriumi protokollok kerültek bevezetésre, és a kórház megközelítőleg 10 millió forint plusz keret biztosításával elvégezte az elmaradt laborvizsgálatokat – mondta el a főigazgató.