Ha lesz vakcina, amit az EU még nem kötött le, csak politikai döntés kérdése, engedik-e ezeket behozni az országba.
Magyarország nem kíván részt venni a brüsszeli vakcinabeszerzés következő fejezetében – jelentette be a múlt csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely. A döntés nem jelenti azt, hogy Magyarország egyik pillanatról a másikra Pfizer-vakcinák nélkül marad. A jelenleg érvényben lévő uniós szerződések szerint 2021 végéig még több mint ötmillió adag érkezik az mRNS-alapú oltóanyagból - írta a hvg.hu.
Elsőre logikusnak is tűnhet a kormány döntése, de ettől még rejt magában kockázatokat. Ezek egyike, hogy még mindig nem tudni, pontosan mennyi ideig is lesznek hatásosak a most forgalomban lévő vakcinák, és ha újra kell oltani a lakosságot, azt hányszor kell megtenni. Ha elegendő lesz egyetlen emlékeztető oltás, valóban megfelelő lehet a raktárakban álló mennyiség, de ha több is kell belőle, máris kevesebb lesz a tartalék. Fontos adalék ráadásul, hogy az új uniós szerződésben megrendelt Pfizer-szállítmány nemcsak a jelenleg ismert oltóanyagból fog állni, hanem az esetlegesen megjelenő új koronavírus-variánsokra optimalizált vakcinákból is.
Nem csoda, hogy sokan már azt várják, mikor lehet magánúton vakcinához jutni, hiszen akkor tényleg mindenki olyat vehetne, amilyet szeretne. Erre azonban a lap információi szerint egy jó ideig még biztosan várni kell. Pedig, ha az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyezte egy Covid-vakcina forgalomba hozatalát, elvileg nincs jogszabályi akadálya annak, hogy az Magyarországon is elérhető legyen a piacon. Annak, hogy a koronavírus elleni oltóanyagokhoz egyelőre nem lehet magánúton hozzáférni, sokkal inkább elvi és gyakorlati oka van. A magánpiaci szereplőknek hivatalosan arra van lehetősége, hogy az EU által lekötött mennyiség fölött vásároljanak a vakcinákból, vagy olyan oltóanyagot szerezzenek be, amikre az Európai Bizottság nem szerződött le. Jelenleg azonban még nem létezik olyan, az EMA által jóváhagyott vakcina, amire az EU ne kötött volna szerződést, és az oltóanyaggyártók sem tudnak a sokmilliárdos állami megrendeléseken felül teljesíteni. Továbbiak a cikkben