A Tisza Párt kongresszusán vázolták a jövőről szóló elképzeléseket, kiemelten az egészségügy területén. Takács Péter bejegyzésben kommentálta az elhangzottakat.
Több mint háromezer ember jelenlétében Nagykanizsán elkezdődött a Tisza Párt kongresszusa, ahol az első percekben az is kiderült, hogy ezentúl nyolc főállású regionális koordinátort alkalmaz a párt, őket be is mutatták a színpadon - tudósított a rendezvényről folyamatosan a magyarhang.hu.
Mint írták, a kongresszus szombat délután az egészségügyi kerekasztallal folytatódott Magyar Péter moderálásával, Kulja András EP-képviselő, a Tisza egészségügyi szakpolitikusa, Mágori Krisztina igazságügyi orvosszakértő, betegjogi képviselő és Hegedűs Zsolt ortopédsebész, csípő- és térdspecialista részvételével. Magyar bevezetőjében arról beszélt, ha kormányra kerülnek, azonnal ötszáz milliárd forinttal nagyobb forrást biztosítanak az egészségügynek.
Kulja András szerint a hazai egészségügyi rendszer nem működik, országos szinten, mindenhol vannak gondok. – A kormány ráadásul a problémák elfedésén dolgozik, és nem azok megoldásán. Harminc százalékkal több férfi hal meg nálunk, mint az európai átlag. Magyarország legszegényebb régiójában 12 évvel él kevesebbet egy férfi, mint a leggazdagabb részen – emelte ki.
Mágori Krisztina betegjogi képviselő szerint a legfontosabb az, hogy a rendszer semmibe veszi az emberi méltóságot, alig van kommunikáció orvos és beteg között, a panaszokat sem vizsgálják ki. Úgy látja, a területi egyenlőtlenségek miatt nem mindegy, hogy hol lesz beteg valaki Magyarországon, vagy hol szenved balesetet.
Hegedűs Zsolt, Angliában és itthon praktizál, és az „őszinteség kötelezettségéről” beszélt, vagyis annak fontosságáról, hogy mindenről tájékoztatni kell a beteget. Az átláthatóságot pedig kiterjesztené a kórházi fertőzésekre is. – Magyarországon az európai átlag alig felét használják el fertőtlenítő folyadékból az egészségügyi intézmények. Haza kell hozni az orvosokat külföldről, a várólistákat pedig transzparenssé kell tenni és minél rövidebbre csökkenteni – mondta.
Kulja András szóvá tette a szakdolgozók túlterhelését és kizsigerelését is – rajtuk is múlik a hazai betegek sorsa. Rendszerszintű reformra van szükség, ahol a beteg tudja, mi, mikor és miért történik. Magyar Péter pedig megígérte: ha győz a Tisza 2026-ban, újra lesz egészségügyi miniszter Magyarországon.
Hegedűs Zsolt szerint elfogadhatatlan, hogy Magyarországon egy csipőprotézisre szoruló beteg 2032-re kap időpontot. Szerinte a kormányváltás után fél évvel transzparens várólista-rendszer hozható létre Magyarországon. Az ortopédsebész a kórházi higiénia kapcsán úgy fogalmazott: „Semmelweis-lovagokra van szükség, olyan nővérekre, akik akár a professzorokra is rászólhatnak következmények nélkül, ha azok nem mosnak kezet”. Nagy tapsot kapott a közönségtől, amikor azt mondta, arcfelismerő kameráknak semmi keresnivalója a hazai kórházakban.
Továbbiak a teljes tudósításban.
Az utolsó nyilvános fideszes szakmai programból is táplálkoznak a Tisza egészségügyi-tervei - a témáról a Népszavában
Takács államtitkár reakciója a Tisza egészségügyi ígéreteire
Takács Péter egészségügyi államtitkár máris reagált a Tisza Párt kongresszusának egészségügyi beszélgetésén elhangzott állításokra és ígéretekre. Takács azzal kezdi Facebook-bejegyzését, hogy bízott benne, hogy „Dr. Kulja András atv-s leszereplése után összekapják magukat a tiszás nagyotmondók és végre érdemi reakcióra alkalmas egészségügyi programmal rukkolnak elő. Sajnos ezúttal is csalódnom kellett" - ismertette a bejegyzést a 444.hu.
Takács arra, hogy Anglia egészségügyi rendszere a minta, úgy reagált, hogy tavasszal 100.000 egészségügyi dolgozó leépítését jelentette be a brit kormány. Köszönjük, ebből nem kérünk, írta.
Az államtitkár szerint volt még egy adag jóemberkedés, betarthatatlan és szakmaiatlan ígéretek (egyetemi centrum szintű idegsebészetet a városi kórházakba!) illetve a Tisza megígért egy sor olyan intézkedést, amit a Fidesz már bevezetett, ilyen például az online várólista, az iskolai egészségnevelés bevezetése és a betegelégedettség mérése️.
Takács ezután kifogásolta azt az ígéretet, hogy a Tisza minden évben 500 milliárd forinttal emelné az egészségügy költségvetését. „Hogy mi lenne ennek a fedezete? Az most sem hangzott el... Esetleg járulékemelés? Továbbiak a cikkben