A kutatók által elért pontosság azért lényeges, mert számos öröklődő betegség pontmutációkhoz kötődik.
Még pontosabban vág a génolló, és ezt egy magyar származású kutatónak is köszönheti a világ. A precíziós DNS-szerkesztésnek nevezhető CRISPR-Cas9 úgy javíthatja az örökítőanyagot, hogy nem használ idegen géneket, így a GMO-tiltás alá sem esik. Az orvostudományban új távlatokat nyitó módszerről Alexis Komor, a Harvard Egyetem biokémikusa nyilatkozott a Népszabadságnak, amelyet nol.hu tett közzé.
Baktériumoktól lesték el a kutatók a génollót, amelyet ma már a világ szinte minden molekuláris bioló¬giai laboratóriumában használnak – magyarázta a fiatal kutató, hozzátéve azt is, a természettől ellesett metódus a vírus elleni védekezésre épül: amikor a mikroszkopikus organizmus megtámadja a baktériumot, saját örökítőanyagát, DNS-ét beépíti a parazitaként megszállt egysejtű örökítőanyagába – olvasható a nol.hu portálján.
A baktérium azonban megjelöli saját DNS-láncmolekuláján az idegen anyagot, méghozzá rövid, ismétlődő szekvenciákkal (a CRISPR ennek a szakkifejezésnek az angol rövidítése), melyek közrefogják a vírus DNS-ét. Ekkor jön a képbe a Cas9 nevű enzim, amely felismeri a molekuláris jelzést és kivágja, ezzel tönkreteszi a „fertőzött" részt.
A molekuláris biológiai laboratóriumokban ma már bármilyen igény szerinti DNS-darab megjelölhető, amelyet utána a Cas9 képes felismerni és elvágni.
Eddig a CRISPR pontosságával bajok voltak. Az első változat is felismerte ugyan a megcélzott gének pontos helyét a DNS-láncon, sőt képes volt ezek kivágására is, a legújabb kutatások eredményeként már lehetőség nyílt a DNS-molekula egyetlen betűjének célzott lecserélésére.
Ezt a precizitást a Nature folyóirat beszámolója szerint a Harvard Egyetemen dolgozó David Liu és munkatársai érték el két enzim felhasználásával. A csapatban pedig ott van Alexis Komor is, akinek érdemeit a Los Angeles Times is hangsúlyozta. A magyar származású kutató elmondta, az általuk elért pontosság azért lényeges, mert számos öröklődő betegség pontmutációkhoz kötődik.
További részletek a portálon olvashatók.