Az üzleti viszony megromlása után már 2023-ban is a Modernától szerezte be hazánk a vakcinákat.
Az Európai Bizottság közös vakcinabeszerzésre írt alá keretszerződést a Moderna gyógyszercéggel az mRNS Covid-19 vakcina megvásárlására. Ám Magyarország – ahogy tavalyelőtt és tavaly is – nem vesz részt a közös vakcinabeszerzésben - írta az mfor.hu.
A megállapodás értelmében 15 európai uniós, valamint két unión kívüli ország (Norvégia és Észak-Macedónia) akár 146 millió adagot is vásárolhat – jelentette be még január végén az Európai Bizottság. Pedig az EU 2024 közepén még a BioNTech és a Pfizer gyógyszeripari vállalatokkal állt tárgyalásban a Covid vakcina-ellátási szerződések miatt, a Moderna pedig bevételei csökkenésének okaként épp az EU-ban visszaesett értékesítését jelölte meg - emlékeztetett a lap.
„Ennek az oltóanyagnak jelentős előnyei vannak: a rutin vakcinákhoz használt szokásos fagyasztókban tárolható, és előretöltött fecskendőben szállítható” – magyarázta Hadja Lahbib belga európai biztos, aki az egészségügyi veszélyhelyzetekre való felkészülésért és reagálásért felelős. Magyarország épp ezekből vásárolt tavaly ősszel, szintén a Modernától, koronavírus elleni vakcinákat. 12 éven felülieknek 100 ezer adagot, míg a 12 éven aluliaknak 800 darab többadagos oltóanyagot, amelyet december első napjaitól a háziorvosnál lehet kérvényezni.
A lap megkérdezte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központot (NNGYK), hogy a fent említett 15 ország között van-e Magyarország, amely részt vesz az együttműködésben.
„Magyarország nem vett részt a közös beszerzésben, a tavalyi és az idei szezonban is önállóan szerezte be a Covid-19 elleni oltóanyagot” – áll a lapnak küldött válaszukban.
Magyarország az első két közös, még a Pfizer–BioNTech-hel kötött uniós vakcinaszerződésben már a megkötéskor benne volt. Ám amikor az EB 2021 májusában aláírta a harmadik vakcinabeszerzési szerződést a Pfizer és BionTech-hel – amely az uniós tagállamok között 1,8 milliárd adag koronavírus elleni oltóanyagra szólt 2021 vége és 2023 között –, Magyarország volt az egyetlen uniós ország, amely kimaradt a programból. A kormány akkor a magas árral, valamint azzal indokolta a döntést, hogy Magyarországon már elegendő nyugati és keleti vakcina állt rendelkezésre, illetve azzal, hogy 2022 második felétől nagy valószínűséggel saját vakcinát is elő tudunk állítani Debrecenben. Az Oltóanyaggyár azóta sem gyárt vakcinákat. Továbbiak a teljes cikkben