Újabb fejezetéhez érkezett a Genius Savariensis Szabadegyetem egészségügyi kurzusa, az érdeklődők a múlt héten a sebészetről hallhattak érdekes előadást – írja a
vaol.hu portálja.
Dr. Juhász Árpád rögtön azzal kezdte, tudja, a címben ellentmondásosnak tűnik a két szó egymás mellett, miszerint emberközpontú és sebészet, de mint kiemelte: remélte, hogy ezt az ellentmondást sikerül az előadás végére feloldania. Ám ahhoz, hogy a modern sebészetet megismerjük, először a múltba kell tennünk egy rövid időutazást – mutatott rá a szakember, aki előadásának elején a sebészet alapító atyjáról az indiai Shusrutától kezdve, az ógörög orvoson (Gallen) át, a 16. századi francia sebész (Ambroise Paré) munkásságáig – aki a modern sebészet és a patológia megalapítójaként ismert – rengeteg érdekességet említett meg a hallgatóságának a múlt sebészetének izgalmas világából.
Mint kiemelte, a modern sebészet alapja az, hogy fájdalommentes legyen és gyógyítson, a beteg életminősége javuljon.
Dr. Juhász Árpád elődásában kiemelte, Magyarországon a éternarkózis bevezetésével – melyet 1847 januárjában Balassa János és Markusovszky Lajos elsőként alkalmazott hazánkban – elkezdődött a sebészet első nagy korszaka. Fejlődött a diagnosztika, új műtéti eljrásokat vezettek be és változott a szemlélet is, a sebészet sikereket ért el, a szempont a gyógyulás volt. Azzal azonban nem foglalkoztak, hogy a műtét után milyen lett a beteg életminősége.
Korunk sebészete már betegorientált, a technika ritkán szab határt, viszont a betegeknek szavuk van a saját kezelésükben. Megjelent a laparoszkópia, amelynek lényege – emelte ki a szakember -, hogy nem kell a hasat felvágni, hanem a bőrt és a hasfalat kell apró nyílásokkal átszúrni. Ez napokkal gyorsabb, kevésbé fájdalmas és esztétikailag is sokkal szebb gyógyulást eredményez. Dr. Juhász Árpád hozzátette azt is, a Markusovszky kórház hazánkban élenjáró intézmény ezen a területen.