A katéteres beavatkozáshoz ugyan szükség van speciális képalkotó és egyéb műszeres háttérre, de a beteg meggyógyulhat tőle.
Itthon eddig rutinszerűen gyógyszerrel kezelték a tüdőembóliát, ezután a katéteres beavatkozás is rendszeressé válik a kardiovaszkuláris intézetben - írta a nepszava.hu, melynek munkatársa jelen is lehetett egy ilyen műtéten.
Andréka Péter kardiológus, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet (GOKVI) főigazgatója a lapnak elmondta, ha a vérrög a tüdő szívhez közeli részén van, akkor a sebész szépen ki tudja húzni ezeket a vérrögöket, és teljesen megszűnik a tüdőben a kóros vérnyomás. A beteg visszanyeri korábbi életét.
Beavatkozás nélkül az érintettek többsége 5 éven belül meghal. A legsúlyosabb esetekben pedig alig tíz százalék a túlélés esélye – mondja a szakember.
A beavatkozás javát a GOKVI-ban már a hazai szakemberek végzik, de a háttérben ott van a bécsi AKH kórház orvosa, Irene Lang professzor, ha szükséges „besegít” a beteg kiválasztásban, a beavatkozások elvégzésében, mind a katéteres, mind pedig a sebészi esetekben.
– Száz betegből várhatóan kettő-háromnak lesz tüdőembóliája – idézi a statisztikai valószínűséget Andréka Péter főigazgató főorvos. Az ennek nyomán kialakuló tüdő magas vérnyomásból évente 50 új esetet regisztrálnak.
A gyógyszeres terápia drága, egy havi költsége betegenként akár 3 millió forintba is kerülhet, és csak rövid túlélés remélhető tőle. A műtét pedig csak a nagy erek embóliája esetén jöhet szóba.
A katéteres beavatkozáshoz ugyan szükség van speciális képalkotó és egyéb műszeres háttérre, de a beteg meggyógyulhat tőle. Nincs szükség műtéti altatásra, érzéstelenítéssel, és ha valaki kéri enyhe bódítással is történhet az érdugók eltávolítása. Ha a beteg éber, és mentálisan bírja, maga is láthatja mi történik a testében a katéteres tüdőértágításkor.