Csaknem egymilliárd forinttal csökkent a kórházi adósságállomány, az első öt havi egyenleg ezzel mintegy 14 milliárd.
Május végén 27,2 milliárd forinttal tartoztak a kórházak a beszállítóiknak, csaknem egymilliárd forinttal kevesebbel, mint egy hónappal korábban - idézte a napi.hu a Magyar Államkincstár adataiból.
A legtöbb tartozást felhalmozó Honvédkórházban az általános trenddel ellentétben ezúttal 407 millió forinttal növekedve 2,3 milliárd forint fölé nőtt az adósság.
Figyelemre méltó, ahogy az adósságállomány lejárat szerinti szerkezete változott. A 30 napnál rövidebb ideje lejárt állomány csaknem 1,5 milliárdos csökkenés eredményeként 12,4 milliárd forintra, a 30-60 nap között lejárt számlák értéke félmilliárdos mérséklődés után 6,5 milliárd forintra apadt, ugyanakkor a több mint két hónapja lejárt határidejű számlák értéke mintegy egymilliárd forintos növekedéssel megközelítette a 8 milliárd forintot. Az első öt havi növekedés egyenlege ezzel mintegy 14 milliárd forint.
A MÁK friss adatai igazolhatják Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár április végi, a Kórházszövetség kongresszusán tett kijelentését, amelyben időzítési okokkal magyarázta az áprilisi, kiugró, több mint 5 milliárd forintos növekedést, azaz a bérfejlesztésekhez kapcsolódó kifizetések fedezete akkor még nem állt az intézmények rendelkezésére. De az is lehetséges, hogy az adósságállomány év eleji "elszaladása" miatt megrótt kórházak visszafogták a költségeiket - írja a lap.
A beszállítókat képviselő Orvostechnikai Szövetség főtitkára, Rásky László szerint bár a májusi adatok kényelmesebb helyzetet jeleznek, az intézményrendszer finanszírozása nem javult érdemben, hiszen nem lehetnének lejárt adósságok a rendszerben és nem javult a transzparencia sem. A pénzügyi folyamatok nem átláthatók és kiszámíthatók. A lap információi szerint ugyanakkor a kórházak már elkezdték a tartalékolást az év végi konszolidációra számítva, amit eddig mindig a lejárt tartozással arányosan kaptak meg.