• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Májusban államosítják a vásárhelyi kórházat is

Lapszemle Forrás: Délvilág Napilap

Három hét múlva az utolsó, még önkormányzati tulajdonban lévő kórház is az államhoz kerül Csongrád megyében.

A vásárhelyi intézményben nem számítanak nagy változásokra, néhány osztály akár magasabb progresszivitási szintre is kerülhet, így bővülhet az ellátási területe – írja a Délmagyar – online.

Május elsején az utolsó, még önkormányzati kézben lévő kórház is az államhoz kerül Csongrád megyében. Három hét múlva ugyanis az összes, aktív fekvőbeteg-ellátást is nyújtó városi kórházat átveszi – így a hódmezővásárhelyi Erzsébet-kórház és rendelőintézetet is. Január elsejétől a fővárosi és a megyei kórházakat már államosították, a folyamat pedig várhatóan 2013. január 1-jén fejeződik be, amikor a fekvőbeteg-ellátást nem nyújtó városi kórházak és a járóbeteg-szakrendelők is állami fenntartásba kerülnek.

Az államosítás célja a kormányzati kommunikáció szerint, hogy emelkedjen az ellátás színvonala, egységesebbé váljon és hatékonyabb, költségtakarékosabb legyen az intézményfenntartás. A beszerzések közösek lesznek, és progresszivitási szinthez kötötten határozzák majd meg, hogy a beteg hova fordulhat. Az intézményi ellátás pedig a jövőben nem függ majd az önkormányzatok fizetőképességének alakulásától, eladósodottságának mértékétől, vagyis mindenki – lakóhelytől függetlenül – közel azonos színvonalú egészségügyi fekvőbeteg-ellátást kaphat.

A betegirányítás, a finanszírozás, a kapacitások elosztásának új rendszere azonban idén már valószínűleg nem indul el. Sem a beutalási rend, sem az OEP-finanszírozás nem módosul, amíg le nem zajlik a teljes körű átszervezés. Az új struktúra 2013. január 1-jétől működhet.

Igyekszünk az átadáshoz szükséges dolgokat most rendezni, nagyjából hasonló feladataink vannak, mint pár hónapja az akkor még megyei fenntartású intézményeknek – nyilatkozta Kallai Árpád, a vásárhelyi kórház igazgatója. Kiemelte: az államosítás után sem változik meg a kórház kapacitása. Megmaradnak az osztályok, sőt még bővülhet is az ellátási terület, bizonyos osztályok ugyanis magasabb szinten teljesítenek, így akár át is sorolhatják azokat.

A kórházban több uniós pályázat fut, és továbbiakat is terveznek. A főépület rekonstrukciója, az energiaracionalizálás, az A épület alagsorának felújítása és a teljes épület akadálymentesítése már futó pályázataink. Ezeket átveszi az állam, az önerő előteremtése központi költségvetési feladat lesz – közölte az igazgató, aki úgy véli, az állam is lehet ugyanolyan jó gazda, mint az önkormányzat volt.

Minőségi romlás biztosan nem lesz tapasztalható a fenntartóváltással, hiszen az ellátás színvonaláért továbbra is az intézményvezető a felelős – fűzte hozzá Kallai Árpád.