Világszerte az iskoláskorú gyerekek 60-90 százalékának van legalább 1 szuvas foga.
A felnőttek körében ez az arány már 100 százalék – állítja egy nemrég megjelent amerikai tanulmány. Hazánkban sem bíztató a helyzet – írja a Tolnai Népújság – online.
A fogszuvasodás világszerte népbetegségnek számít, ami alól Magyarország sem képez kivételt. Egy hazai vizsgálat alapján 10 évenként megkétszereződik a gyermek- és serdülőkori fogszuvasodások száma. A gyerekeknek pedig 12 éves korukban általában már 4 rossz foga van. A 16 éves korosztály fogainak állapotát tekintve jócskán elmaradunk még az uniós átlagtól is, itt ugyanis a fiataloknak háromszor több rossz foguk van.
A helyzet azért árnyaltabb, mint ahogy arra dr. Vörös Krisztina Tolna megyei gyermek fogszakorvos is felhívta a figyelmet. A családi háttér nagyban befolyásolja, hogy milyen a gyermekek foga.
Szerencsére sok szülő figyel rá, hogy megelőzze a bajt, megtanítja gyermekét a helyes szájhigiénére, elviszi a fogászati kezelésekre, barázdazárást kér azokra a fogakra, amelyek veszélyeztettek lennének, ha megjelenik egy apró kis lyuk, azt is betömeti – nyilatkozta a szakember, hozzátéve azt is, azonban többször előfordul az is, hogy a gyerekek alapvető szájhigiénében is hiányosságok mutatkoznak, és az iskolai szűrésen kapott beutalóval sem viszik el őket fogorvosi kezelésre. A kor is meghatározó, az alsósok között még kevésbé jellemző, viszont a 10-14 éves korosztályban már gyakoribb a szuvas fogak megjelenése.
Köztudott, hogy a táplálkozásnak milyen fontos szerepe van a fogak megóvásában. Elsősorban kerülendőek a cukros ételek és persze üdítők. Támogatandó viszont a rostokban, ásványi anyagokban gazdag gyümölcsök, zöldségek fogyasztása, lehetőleg nyers állapotban, hiszen a rágás szerepe sem elhanyagolható. Ugyanakkor kalcium tartalmuk miatt a tejtermékek fogyasztása is ajánlott, persze nem "agyonkezelt" formában.
Azon tényezők közül, amelyek fontos szerepet töltenek be fogaink épségének megőrzésében az egészséges táplálkozás csak egy a sok közül.