A gyógyszerész a jövőben telefonon keresztül adhat felvilágosítást, irányítást és tájékoztatást a gyógyszerekkel kapcsolatban a fiókgyógyszertárba betérőknek.
Hiába utasította el a Magyar Gyógyszerészi Kamara a több mint fél éve vitára bocsátott tervezetet, a belügyminiszter kedd este mégis kiadta a rendeletet: májustól nem minden patikában lesz kötelező a gyógyszerész jelenléte, elég lesz, ha telefonon keresztül adnak tanácsot a gyógyszert kiadó személyzetnek - írta a telex.hu.
A rendelet lényege, hogy a közforgalmú fiók- és kézigyógyszertárak és intézményi gyógyszertárak nyitvatartási idejében néhány kivételtől, például a helyszínen történő gyógyszerkészítéstől eltekintve nem kell személyesen jelen lennie egy gyógyszerésznek, de „hír- vagy távközlési eszköz útján legfeljebb 15 percen belül elérhetőnek” kell lennie.
A gyógyszerész tehát a jövőben telefonon keresztül adhat felvilágosítást, irányítást és tájékoztatást a gyógyszerekkel kapcsolatban, és így hívhatja majd fel a figyelmet például az azonos hatóanyagú, de eltérő nevű gyógyszerek párhuzamos szedésével járó kockázatokra is. „Az ehhez szükséges személyi és technikai feltételek biztosítása a gyógyszertár működtetőjének feladata” – áll a rendeletben.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke tavaly nyáron azt mondta, a kamara továbbra is azt az elvet vallja, hogy a gyógyszertárak nyitvatartási idejében – függetlenül attól, hogy az közforgalmú vagy fiókgyógyszertár – folyamatosan biztosítani kell a gyógyszerészek jelenlétét, mert „ez alapvető gyógyszer- és betegbiztonsági kérdés”. A kamara elnöke akkor megerősítette, hogy relatív gyógyszerészhiány van az országban, de szerinte ez nem a problémák oka, hanem a következménye.
A Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége a cikk megjelenése után küldött közleményében a vidéki gyógyszerellátás szempontjából előrelépésként értékelte a fiókgyógyszertárak működéséről szóló szabályozás módosulását.
További részletek a cikkben