A világon 6 kontinensen 69 országban közel hétezer ilyen rendszer működik, majdnem, minden 20 másodpercben indítanak ilyen műtétet.
A már Magyarországon is alkalmazott robotsebészeti technológia közel harminc éves múlttal rendelkezik. A da Vinci rendszert forgalmazó cég képviselője Torda Péter beszélt az Indexnek a forradalmi műtéti eljárás gyökereiről, és arról, hogy az innovatív megoldások milyen hatással lesznek a sebészeti eljárásokra.
Mint beszámoltunk róla, Magyarországon az első robotasszisztált műtéti eljárásokat az Országos Onkológiai Intézetben és a Jahn Ferenc Kórház urológiáján 2022 januárjában kezdték meg, majd a Semmelweis Egyetemhez és a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjához is került egy-egy da Vinci robotsebész, a tervek szerint a Szegedi és Debreceni Egyetem Klinikáira is hamarosan érkezni fog ilyen gép - írták.
A világ legelterjettebb sebészeti rendszerének számít, összesen 60 ezer, régiónkban 44 ilyen rendszer működik, Görögországban, Romániában, Cipruson is alkalmazzák. Az elnevezést a fejlesztők azzal indokolták, hogy a reneszánsz polihisztor jóval korát meghaladóan nemcsak anatómiai tanulmányokat folytatott boncolás útján, de a világon elsőként alkotta meg a robotok elődjét: egy olyan páncélszerkezetet, ami képes volt a karját és a lábát önállóan mozgatni.
Azt illetően, hogy a közeli jövőben milyen fejlesztésekre lehet számítani, Torda Péter úgy fogalmazott: az eszköz például a tapintásos visszajelzés funkcióval bővülhet.
A robotikával jelenleg leginkább a vizuális ingerekre lehet hagyatkozni, további pluszt jelenthet majd a sebész számára, ha a hagyományos műtéti eljárásokhoz hasonlóan, később érzeni lehet majd, hogy az adott szövet meddig feszül.
Az ötödik generációs rendszereknél az ultrahang-, vagy a CT-képet is rá lehet majd vetíteni a műveleti területről sugárzott képre, ezzel az orvos jobban tudja, meddig terjed a problémás szakasz, de akár egy ultrahang fejjel is kibővülhet az eszköz maga.
További részletek a teljes cikkben