Az anya-magzat kapcsolatanalízis magyar szakemberek által kifejlesztett módszer.
Az anya-magzat kapcsolatanalízis segítségével az édesanya már születése előtt megismerheti babáját, a kölcsönös egymásra hangolódás, párbeszéd az anyaméhben elkezdődhet. Egyre inkább elterjedt az a nézet, hogy a gyermek biológiai, pszichológiai és szociális fejlődése már a fogantatással elkezdődik. A magzat osztozik az anya élményeiben, mindazok a hatások, amelyek az édesanyát érik, eljutnak a babához is – írja a Fejér Megyei Hírlap – online.
A várandósság ideje, valamint a születés alatti élmények bevésődnek a magzat emlékezetébe, és befolyásolják személyiség-fejlődését, későbbi társas kapcsolatait, viselkedését – emelte ki Nagy-Kalmár Szilvia pszichológus, aki évek óta foglalkozik az anya és magzata közötti kapcsolat elmélyítésével. Az anya-magzat kapcsolatanalízis tizenhét éves múltra visszatekintő, magyar szakemberek által kifejlesztett módszer, ami már Fehérváron is elérhető: a Szent György kórház szülésre felkészítő tanfolyamának részeként megismerkedhetnek a kismamák az alapokkal, de az érdeklődők további foglalkozásokra is jelentkezhetnek Szilviánál.
A tanfolyam során a kismama fokozatosan képessé válik arra, hogy relaxált állapotban felfogja, értelmezze a magzattól jövő testérzéseket, és arra is, hogy ezekre képek formájában válaszoljon. Kölcsönös "kommunikáció" zajlik tehát anya és babája között: megismerik egymást, és mély kötődés alakul ki, még mielőtt a baba világra jönne. Az analízis fontos eleme a méhhel való kapcsolat kiépítése: az eddig pusztán biológiainak hitt működésmódokba lehet beavatkozni a módszer segítségével. Elkerülhető például a koraszülés: ha a méhszáj túl korán kinyílik, a kismama képes mentális úton becsukni. Szülés közben pedig tágítani tudja méhszáját, ha szükség van rá.