• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Maradt a káosz – ellátás nélkül keringhetnek a betegek

Lapszemle Forrás: Napi.hu

Egyelőre prolongálódik a térségi alapú egészségügy „próbaüzeme".

A budapesti és a Pest-megyei akut trauma ügyeleti ellátását ugyanis a jelek szerint a mai napig nem sikerült aktualizálni. Ahogy korábban megírtuk, Budapest és Pest megye baleseti ügyeleti rendszerét még nem igazította az új területi ellátási kötelezettségekhez az Országos Tisztiorvosi Hivatal (OTH), így papíron egy olyan traumatológiára irányítanak sérülteket, ahol az ÁNTSZ honlapja szerint megszűnt ez a fajta aktív ellátás. Az egészségügyi államtitkárság akkori, a sajtóban megjelenő reagálásában októberre ígérte az ügyeleti rend aktualizálását, azonban az ÁNTSZ honlapján fellelhető beosztás szerint erre mind a mai napig nem került sor – írja a napi.hu portálja.

Az OTH továbbra is a 2011 december végén, a térségi ellátás előtt összeállított ügyeletet jelölte meg aktuálisként. A portállal azt közölték: „a közép-magyarországi régió sürgősségi, akut ügyeleti ellátása zavartalanul működik".

A térségi szervezésre épülő ügyeleti rend megszervezése a 4,5 millió lakost érintő gigantikus központi térségben, beleértve Budapestet, Pest megyét és még néhány ide csatolt települést, meglehetősen bonyolult logisztikai feladat, amelynek nem is az a fő nehézsége, hogy az OTH által megjelölt, máig érvényes beosztásban a hét négy napján az az újpesti Károlyi kórház ad teljes körű trauma ellátást, amelynek július elsejével papíron megszűnt az aktív ellátásbeli szerepe, az ahhoz rendelt ágyakkal egyetemben.

A probléma gyökere ennél sokkal mélyebbre, a térségi ellátás alapelveiig nyúlik, s könnyen érthető válik, amint elképzelünk egy hétvégén ügyeleti ellátásra szoruló, többféle kórral sújtott, perifériális településen élő pácienst, aki a különböző betegségeivel az új területi ellátási kötelezettség (TEK) alapján elvileg több, különböző intézményekhez tartozik - vázolták a rendszer felállításának nehézségeit a nyilatkozók.

A térségi ellátás és a TEK koncepciójából ugyanis mintha kimaradt volna, hogy az események nem lineáris rendben és munkaidőben, hanem olykor egyszerre és hétvégén történnek, így megeshet, hogy egy Nógrád-megyei beteget a salgótarjáni és a kerepestarcsai kórházba is vinni kellene. Ilyen esetben pedig rendszerbe szervezett ügyeleti beosztás nélkül a döntés csak kézi vezérlésű lehet, állandó személyes mérlegelési felelősséggel. Ezt támasztja alá az OTH válasza is, mely szerint „az OTH Sürgősségi Betegellátást Koordináló Osztálya a hét minden napján, 24 órában a betegirányítás rendelkezésére áll, és szükség szerint azonnali korrekciót tud megvalósítani a 2012. akut ügyeleti beosztás és a GYEMSZI adatbázis segítségével, ezért nem is lehet szervezési és irányítási nehézségekről beszélni az ügyelet terén".

A kézi vezérlésre hosszabb távon kell berendezkedni – a jelek szerint –, mert a rendkívül bonyolult rendszer egyértelműsítése a vártnál keményebb diónak mutatkozik. Közben minden további nélkül megesik, hogy egy diabéteszes, alzheimeres, traumás beteg másfél napig kering az őt „ambulánsan ellátó" kórházak között ellátás nélkül, mert a számon kérhető ügyeleti beosztás nélkül igazából sehova sem tartozik.

Nem kis problémát visz a rendszerbe a finanszírozási korlátozások, a kórházi TVK-k osztályra, szakmákra történő leosztása sem. Egyes osztályok esetében ez jól láthatóan nem igazodik a tényleges igényekhez, vagyis a nem papír alapú betegutakhoz.

Becslések szerint Budapesten a hétvégi ügyeletekben elvégzendő mintegy 160 műtétből 40 kényszerűségből hétfőre halasztódik. Azonban van olyan budapesti kórház, ahol a sebészek azért nem végezhettek tervezett műtéteket, mert az ügyeletek felemésztették az intézmény sebészetre leosztott TVK-részét – értesült a napi.hu.