A legfontosabb felfeküdni a vízre lehetőleg háton, lábbal előre sodródni miközben kiabálással jelezzük, hogy merre vagyunk.
A budapesti Dunaszakasz legsúlyosabb balesete történt szerda késő este, egy baleset következtében felborult és elsüllyedt egy turistahajó a Margit híd közelében. A fedélzeten 35 ember tartózkodott, eddig hét halottról van tudomásunk, 21 embert még keresnek. A 24.hu általánosságban kérdezte a túlélési szakembert, mi a teendő, ha megtörténik a rémálom és az ember hideg, áradó folyóba zuhan, illetve mit tehetünk a menekülés érdekében.
A környezet tehát a budapesti Duna, sötét van, de a partok jól kivilágítva, a víz hőmérséklete 14-15 Celsius-fok és rendkívül erős, 11-12 km/órás a sodrás. Polgár Péter, a Túlélőiskola vezetője szerint ez egy felkészületlen, a jó értelemben vett átlagos embernek rendkívül veszélyes helyzet, de ugyanúgy vannak előnyei, mint ahogy hátrányai is ahhoz képest, ha egy elhagyatott, „vadvízi” szakaszon kerülünk hirtelen a folyóba.
A baleset helyszínétől a lehető leggyorsabban el kell távolodni, mert a felborult hajó maga alá szoríthat. Nagyon komoly veszélyforrást jelent a többi szerencsétlenül járt ember: kapálózásuk, görcsös szorításuk a mélybe ránthat. Kegyetlenül hangzik, és nyilván mindenki egyéni habitusán múlik, de ilyenkor a bajbajutottak mentése nem a mi dolgunk, nincs hova menteni őket.
Az első és legfontosabb, hogy próbáljunk meg mielőbb felfeküdni a víz színére, lábunk nézzen a folyás irányába. A felszínen elnyújtózkodni azért fontos, mert a megáradt folyón rengeteg uszadék sodródik a felszín alatt, stégeket, mólókat tartó drótkötelek lehetnek a sötét vízben. Ha ezekbe az ember lába, ruhája beakad, az erős sodrás a víz alá nyomja, és nincs menekvés, a legjobb úszóknak is ott a vége – mondja a 24.hu-nak a szakember. További veszélyek és tanácsok a teljes cikkben