• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Még mindig nagyon kevés a főfoglalkozású iskolaorvos

Lapszemle Forrás: magyaridok.hu

A szakma a megbecsültség hiánya miatt nem vonzó a fiatalok számára.

Szép hivatás, mégsem vonzó szakma a fiatalok számára az iskolaorvoslás – állítja az iskola-egészségügyi társaság főtitkára. Mezei Éva szerint ennek egyik fő oka, hogy az itt dolgozókra nem vonatkozik az orvosi bértábla, így ők most nem kapják meg az ágazati bérmegállapodásban foglalt emeléseket. A szakma abban bízik, hogy a szep­temberre ígért találkozón erről is egyeztethetnek a tárcával – írja a magyaridok.hu portálja.

Bár a házi gyermekorvosok egy része megkérdőjelezi az iskola-egészségügyi ellátás létjogosultságát, arra egyértelműen szükség van – mondja Mezei Éva, a Fodor József Iskola-egészségügyi Társaság főtitkára. Egyrészt a szervezett szűrővizsgálatok és az azokra épülő iskolai egészségfejlesztési tervek elképzelhetetlenek az iskolaorvosok és védőnők közreműködése nélkül, és a szűrővizsgálatok az iskolákban egyszerűbben, költséghatékonyabban végezhetők. Másrészt a hátrányos helyzetű társadalmi csoportokban a szülők sokszor már csak akkor viszik orvoshoz a gyereket, ha komoly baja van, az óvodában, iskolában azonban az orvos, a védőnő vagy a pszichológus már jóval előbb észreveheti, kiszűrheti a testi vagy lelki problémákat. Nem ritka, hogy a veszélyeztetettségre, a bántalmazásra a rendszeres közösségi orvosi vizsgálatokon derül fény. Mezei Éva szerint szorosabb együttműködésre kellene törekedni az iskola-egészségügyi és a házi gyermekorvosi szolgálatok között.

Ehhez azonban arra is szükség lenne, hogy rendezzék végre ennek az amúgy kis eszközigényű, hangsúlyosan a megelőzéssel foglalkozó szakmának a helyzetét.

Több mint öt éve, hogy az állampolgári jogok országgyűlési biztosa átfogó vizsgálatnak vetette alá az iskolaorvoslást, többek között megállapítva, hogy iskolaorvosok alulfizetettek, és nagy a különbség az országon belül az ellátás feltételeiben és minőségében egyaránt.

A helyzet a főtitkár tájékoztatása szerint azóta sem változott érdemben, aminek az a fő oka, hogy az iskolaorvosok, iskolavédőnők és iskolafogorvosok határterületen dolgoznak, mostohagyermekei mind az oktatás-, mind az egészségügynek. Az iskolaorvosok döntő hányada gyermekgyógyász, sokuknak van iskolaorvosi, sőt egy kisebb részüknek harmadik szakvizsgája is, mégsem tartoznak az orvosi bértábla hatálya alá, ezért a 2016 szep­temberétől hatályos jelentős béremeléstől is elesnek. Bár az iskolaorvosi ellátás többletfinanszírozására 100 millió forintot szavazott meg az idei második fél évre a kormány, az önkormányzatokon múlik, hogy ebből mennyit fordítanak a fizetések emelésére.