A múlt évben összesen 479-en léptek ki az Országos Mentőszolgálattól.
Elsírta magát, amikor a legmegrázóbb eseteiről mesélt, aztán sorolni kezdte, miért nem bírta tovább és hagyta ott azt a szakmát, amire feltette az életét. Matisz Mariann (34) hét év után akasztotta szögre piros egyenruháját és lépett ki az Országos Mentőszolgálattól.
– Sokáig csak tűrsz, mert szereted a szakmádat, és doppingol, ha másokon segíthetsz – kezdte a korábban mentőtisztként dolgozó Mariann, aki csaknem másfél évet rágódott azon, otthagyja-e a mentőzést. – Keményen tanultam azért, hogy életeket menthessek, érthető, hogy nem volt könnyű döntés. De amikor úgy húzol le 12 órás műszakokat, hogy nem engednek ebédelni, amikor hét év alatt egyetlen garnitúra egyenruhát kapsz, és amikor olyan eljárásra akarnak kötelezni, ami emberéletekbe kerülhet, belefáradsz, és feladod – olvasható a blikk.hu oldalán.
Öt év után döntött így egy hajdúnánási mentőtiszt is. Mokanszki Sára (34) tavaly nyáron sérült meg egy balesetben, amikor egy motoros karamboljához riasztották. A négygyerekes anyuka több hónap után decemberben kezdett volna újra dolgozni. – Az tette be a kaput, hogy december 24-től 31-ig folyamatosan nappali műszakra osztottak be. Négy gyereket nevelek egyedül, kértem, hogy ezt vegyék figyelembe, nem tették. Alig láttam a családomat, a túlórákat sokszor ki sem fizették – fakadt ki Sára, aki ezután egy magánmentőcégnél kapott állást.
– Figyelembe véve az Országos Mentőszolgálatnál eltöltött gyakorlati időt, a mentőgépkocsi-vezetők alapfizetése nettó 79 910 forinttól 94 621 forintig terjedhet. Ehhez jön a 15 720 forintos sürgősségi és az átlag 20 százalékos műszakpótlék – sorolta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője, hozzátéve: az elmúlt évben az átlagkeresetük bruttó 193 000 forint volt. A múlt évben összesen 479-en léptek ki az Országos Mentőszolgálattól, igaz, 489 mentőt fel is vettek. Mégis szinte minden területen hiánnyal küszködnek.