A fehér bot a vakok utcai közlekedésének közismert segédeszköze, de azt csak kevesen tudják, honnan származik és kinek a nevéhez köthető.
A WHO adatai szerint a világban 285 millió ember szenved látáskárosodott 39 millió a vakok, 246 millió a gyengén látók száma, ebből 19 millió gyermek látáskárosodott. A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete szerint a szembetegségek 90 százalékban a fejlődő országok lakóit sújtják, amely elsősorban a szegénység okozta vitaminhiánnyal, illetve a szemüveg és az orvosi ellátás hiányával magyarázható. Felmérések bizonyítják, hogy az emberek több mint 50 százalékának volna szüksége valamilyen látáskorrekcióra - írta a a fehér bot világnapja kapcsán az nlc.hu. amely beszámol a francia Guilly d’Herbemont grófnőtől származió ötletből született fehér bot történetéről is.
A VGYKE azt is írja a honlapján, hogy nagy hangsúlyt kell fektetni a gyermekkori vakságra, amelynek leggyakoribb oka hazánkban a koraszülöttek éretlenségéből eredő retinopátia (ROP). Ugyanakkor megfelelő szűréssel és kezeléssel a vakság megelőzhető. Magyarországon a koraszülött intenzív osztályokon a 32 hét előtt született, vagy az 1500 gramm súly alatt világra jött kisbabák szemészeti szűrése évek óta kötelező. Ennek ellenére mégis nagy számban fordul elő a gyermekkori vakság, amely lényegesen csökkenthető lenne egy országos szűrési rendszer működtetésével. A szűrés ugyanilyen fontosságú felnőtt korban is, hiszen számos olyan kórkép, betegég létezik, amely veszéllyel lehet a látátsunkra.