A felmérésük segítségével matematikai modelleket lehet majd készíteni arról, mikor érdemes mérni és meddig lesz magas az ellenanyagszint.
Hosszú távú ellenanyagszint-vizsgálat indult a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjában dolgozó egészségügyi szakemberek körében még 2020 őszén. Az SZTE SZAKK Laboratóriumi Medicina Intézet 589 személy bevonásával, 3 kérdőív segítségével, folyamatos vérvételekkel végezte a felmérést, amelynek során arra is keresték a választ, hogy mi az az antitestszint, amely esetén biztos a védettség. Földesi Imre, az SZTE SZAKK Laboratóriumi Medicina Intézet vezetője adott számot a követésükről a Dugonics Társaság kedd esti eseményén, melyről a délmagyar.hu számolt be.
Az egyetemi docens közölte, a munkát akkor kezdték, amikor még nem volt kötelező a védőoltás felvétele az egészségügyi dolgozóknak. Megjegyezte, a vizsgálat célja az volt, hogy kövessék a burokfehérje és a tüskefehérje elleni szintet a Covid-19 fertőzésen átesett és/vagy védőoltásban részesült dolgozók körében. Az 589 dolgozó közül, 503-an voltak oltottak, közülük 368-an Pfizer-vakcinát kaptak, míg 86-an nem vették fel az oltást. A vizsgáltak kétharmada nő volt.
Földesi Imre úgy véli, hogy a felmérésük segítségével matematikai modelleket lehet majd készíteni, amelyek által a szakemberek meg tudják majd jósolni, hogy mikor érdemes mérni és meddig lesz magas az ellenanyagszint.