• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megoldásokat keres Pozsony a nővérek béremelésére

Lapszemle Forrás: hirado.hu

Megoldásokat keres a szlovák egészségügyi tárca arra, miből lehetne finanszírozni a nővérek béremelését.

Egy április 1-jén hatályba lépett törvény szerint a nővérek minimálbére 640 euró, azaz csaknem 200 ezer forint Szlovákiában. A kórházak viszont ezt nem tudják kifizetni, ezért a szerződések módosításával, illetve elbocsátásokkal próbálják megkerülni a bérek kifizetését – írja a Duna Híradóban elhangzottak nyomán a hirado.hu.

Április elseje óta 640 euró, azaz mintegy 190 ezer forint minimálbér jár egy egészségügyben dolgozó nővérnek, ápolónak. Csakhogy egyelőre esélyük sincs arra, hogy megkapják ezt a pénzt. A kórházak ugyanis képtelenek kigazdálkodni ezeket a béreket. „A dunaszerdahelyi kórház biztosítókból befolyó bevételének több mint 90 százaléka a bérekre kerülne kifizetésre. Innentől fogva az egészségügyi ellátás léte eléggé bizonytalanná válik" – nyilatkozta a Duna Híradónak Horváth Zoltán, a dunaszerdahelyi kórház igazgatója.

Nagyszombat megyéhez három kórház tartozik. A közgyűlés úgy döntött, hogy felemelik a kórházak alaptőkéjét egyenként 3 millió euróval, így stabilizálva az intézmények anyagi helyzetét. „Mi nem teremtettük meg a béremelés anyagi feltételét, csak elodáztuk az esetleges csődeljárást, hogyha az újonnan felálló kormány első félévben nem foglalkozna ezzel a béremeléssel, illetve az anyagi fedezetével" – közölte Bíró László, frakcióvezető.

Addig a kórházak munkaügyi eszközökkel, például szerződésmódosítással próbálják kikerülni a magasabb bér kifizetését. Az ápolók szerint többükre előnytelen szerződést akarnak kényszeríteni, ezért bírósághoz fordulnának. Az egészségügyi kormányzat segítségét is kérték. A Fico-kormány új egészségügyi minisztere máris felszólította a kórházakat, hogy ne kényszerítsenek előnytelen szerződéseket a nővérekre. „Mindent megteszek azért, hogy a béremelés miatti visszásságokat megoldjuk az egyes kórházakban, és, hogy legyen elég forrás az emelések végrehajtására" - közölte a szlovák egészségügyi miniszter, aki úgy véli, az egészségügy racionalizálásával és a gyógyszerárak reformjának befejezésével lehetne több pénzhez jutni az ágazatban, de több támogatást vár az Állami Egészségbiztosítótól is.

„Megértettük, hogy a miniszter asszonynak még tárgyalnia kell a pénzügyminiszterrel és más szakmai szervezetekkel, de bízunk benne, hogy meglesz a megoldás, amire 20 éve várunk" – emelte ki a nővérek képviselője.

Az egészségügyi miniszter célja, hogy a nővérek esetében elkerülje azt a helyzetet, ami tavaly az orvosok tömeges felmondása miatt bekövetkezett Szlovákiában.