Az orvosok „irigykedve nézik, ki kap hálapénzt, ki nem, ki mennyit kap..."
Az aneszteziológus merevnek tartja a magyar egészségügyet. Máté-Horváth Nóra az "1001 orvos hálapénz nélkül" szervezet tagja szerint erre az is példa, hogy különféle titulusokkal kell szólítaniuk egymást az orvosoknak. Az aneszteziológus az ATV Start című műsorában a hálapénz rendszerét a korrupcióhoz hasonlította.
„Nem fog összeomlani az egészségügy” - jelentette ki Máté-Horváth Orsolya, hozzátette: kérdés, mit értünk összeomlás alatt. Az aneszteziológus arról is beszélt, hogy a politikusoktól azt hallani, hogy az egészségügy ebben a formában nem tud működni, össze fog omlani, de ezzel szerinte leveszik a felelősséget az orvosok válláról, pedig szerinte kollektív felelősségvállalás szükséges. „Egy orvos nem mondhatja a betegének, hogy nem tud eléggé foglalkozni vele, mert összeomlik az egészségügy” – mondta Máté-Horváth. Szerinte, ha minden orvos a csődöt várja, akkor valójában nem érzik, hogy az ő felelősségük a betegek gyógyítása.
A hálapénzről is beszélt, miszerint az megosztja a társadalmat, ezen belül az orvostársadalmat is. „Irigykedve nézik, ki kap hálapénzt, ki nem, ki mennyit kap, és a betegek is azt kérdezik egymástól, hogy hol mennyi hálapénzt kell adni. A hálapénz egy titkolt dolog, nem adózó jövedelem, nem átlátható” - folytatta az aneszteziológus. Mint mondta, az orvos- vagy kórházválasztás nem betegbiztonsági, minőségi mutatók alapján történik, hanem a betegek egymástól hallják, hol kedvesebbek az egészségügyi dolgozók, vagy hol kell kevesebb hálapénzt fizetni. „Nincs igazi minőségi mutató a rendszerben, mely transzparenssé tenné az egészségügyet” - jegyezte meg.
További részletek a riportban.