Befagyasztják a mozgóbért, a javaslat megosztja az érdekvédőket.
Több tízezer forinttal kevesebbet vihetnek haza az egészségügyi dolgozók, ha a kormányzat befagyasztja a mozgóbért – mint ahogy ez szerepel is az új egészségügyi salátatörvény tervezetében.
Az orvosi bérek 30-40 százaléka jelenleg mozgóbér, amely lényegében az ügyeleti és egyéb pótlékokból jön össze. Idén augusztusban, januárra visszamenőleg, az orvosok 350 ezer forint bruttó alapbérig 65 820 forint emelést kaptak, de ez az összeg bérkiegészítésként jutott el a közfoglalkoztatott gyógyítókhoz. Az érdekképviseletek akkor ígéretet kaptak, hogy 2013-ban az emelés beolvad az alapbérbe, amely az egyéb pótlékok számításának alapja - írja a Népszabadság Online.
Most ez a várakozás foszlik semmivé, ha a döntéshozók jóváhagyják az egészségügyi kormányzat legújabb salátatörvény-tervezetét. Az előterjesztés úgy fogalmaz: az idén megkezdett egészségügyi ágazati bérfejlesztés folytatása a rendelkezésre álló költségvetési források függvényében lehetséges. Figyelemmel arra, hogy a mozgóbérek „befagyasztásáról" rendelkező szabályozás – módosítás hiányában – 2013. január 1-jével hatályát vesztené, ennek költségvetési hatásai miatt a szabályozás további fenntartása szükséges.
E dokumentum szerint a tervezett intézkedés a béremelésre jogosultak közül csaknem 16 ezer orvost, több mint 72 ezer egészségügyi szakdolgozót és több mint 1400 egyéb egészségügyi dolgozót érintene hátrányosan. A kormányzati javaslat megosztja a szakmai érdekképviseleteket.