Nincs bizonyíték arra, hogy az eszközökből érkező sugárzás közvetlenül összefüggésbe hozható lenne a daganatokkal.
Évtizedek óta tudományos vita folyik a mobilok egészségre mért hatásáról, különösen arról, hogy a fejünkhöz emelt kütyük előidézhetik-e a rosszindulatú tumorok létrejöttét - írja a liner.hu.
A Journal of the National Cancer Institute folyóiratban közzétett tanulmányban az Oxfordi Egyetem kutatói 776 ezer nőt átlagosan mintegy 14 éven keresztül követtek nyomon annak érdekében, hogy megvizsgálják, létezik-e kapcsolat a mobilhasználat és az agydaganatok kialakulása között.
A követési időszak alatt a tudósok megállapították, a vizsgálatban részt vevő 3 268 nőnél jelentkezett agydaganat, összefüggést viszont nem találtak az említett két tényező viszonylatában, mint ahogyan napi mobiltelefon-használat és a glióma, az akusztikus neurinóma, a meningeóma, az agyalapi mirigy daganatok és a szemdaganatok gyakoribb előfordulása között sem tudtak kimutatni összefüggést.
A kutatók az adatok mélyebb feltárása során arra is rájöttek, hogy a napi mobiltelefon-használók esetében nem volt különbség a fej jobb oldalán, illetve a fej bal oldalán megjelenő daganatok arányában.
Mivel korábbi tanulmányok szerint a telefonozás általában a fej jobb oldalán történik, ez az eredmény megerősíti, nincs bizonyíték arra, hogy az eszközökből érkező sugárzás közvetlenül összefüggésbe hozható lenne az agydaganatokkal.
További részletek a cikkben.