Mágocson az újszülöttek 78 %-a, azaz csaknem négyötöde házasságon kívül született.
A városok harmadában az újszülöttek többsége 2011-ben házasságon kívüli kapcsolatból született a KSH adatai szerint. A tendencia az elmúlt években változott meg gyökeresen, míg 2005-ben csak tizennyolc, addig tavaly már 108 olyan város akadt Magyarországon, ahol a gyerekek születését nem előzte meg anyakönyvvezető előtti ceremónia – írja a Somogyi Hírlap – online.
A listát a baranyai Mágocs vezeti, ahol az újszülöttek 78 %-a, azaz csaknem négyötöde házasságon kívül született, de a Békés megyei Csorváson és Battonyán, valamint a pesti Örkényben is „szerelemgyerek" a kicsik háromnegyede. Somogyi városok sem hiányoznak a listáról, Nagybajomban és Lengyeltótiban az újonnan világra jövők 69–69 %-a házasságon kívül született.
A KSH rámutat, az esküvői ceremónia mellőzésével vállalt gyerekek aránya nemcsak a cigányság által viszonylag nagy számban lakott Északkelet-Magyarországon magas, hanem a romák által kevéssé preferált Dél-Alföldön is, sőt, az elmúlt esztendőkben megugrott ez az arány a Dél-Dunántúlon és egyes nyugat-dunántúli városokban is.
Ugyanígy nem lehet területileg behatárolni az ellenpéldákat sem, azaz azokat a településeket, ahol a gyerekek nagyobb – sokszor jelentősebb – része házasság után jött világra. Ezen a listán a győr-moson-soproni Fertőszentmiklós áll az élen, ahol az újszülöttek kevesebb mint hetede érkezett a KDNP-s fogalmak szerinti családon kívül, a Pest megyei Visegrádon ez az arány 16, a szabolcsi Máriapócson 17, míg a veszprémi Balatonalmádiban 21, de a baranyai Pécsváradon is csak 24 %.
Az országos átlag egyébként 42 %, az arány a megyeszékhelyeken is e körül mozog, felfelé a legnagyobb eltérés Tatabányán, Salgótarjánban, Szolnokon és Debrecenben látszik, ahol nagyjából minden második gyermek született házasságon kívül, míg lefelé Győr, Székesfehérvár, Eger, Budapest és Nyíregyháza tér el a legjobban: ezekben a nagyvárosokban az újszülöttek harmadának nem házasodtak össze szülei.