Főleg a serdülő korosztályt viselte meg a karantén: a 15-19 éves korosztályban rendkívül megsokasodtak a depresszív tünetek.
Jelentősen megnövekedett az öngyilkossági kísérletek száma a járvány idején - nyilatkozta az RTL.hu-nak dr. Lázár András Bence pszichiáter, a Magyar Orvosi Kamara Pszichiátriai Csoportjának vezetője.
Ennek a szakember szerint több oka van. A lezárások a sérülékenyebbek számára komoly mentális és lelki megterhelést jelentenek, és a bizonytalanság még könnyebben a reménytelenségbe taszíthatja ezeket az embereket, különösen ha egyedül élnek.
Másrészről a lezárások, az egészségügyi rendszer átrendeződése és terheltsége miatt a pszichiátriai ellátórendszer nem tud rendelkezésére állni mindenkinek, akinek szüksége lenne rá. Kifejezetten aggasztó jelenség, hogy főleg a serdülő korosztályt viselték meg a karantén hatásai: a 15-19 éves korosztályban rendkívül megsokasodtak a depresszív tünetek 2020 eleje óta.
Ehhez kapcsolódik, hogy az ilyen válsághelyzetekben rendkívüli módon megnövekedik az alkoholfogyasztás, ami rendszerint húzza magával az öngyilkosságok számának emelkedését is.
...
Intézményi oldalról is van felelősség ebben a kérdésben. A MOK korábban jelezte a minisztérium és a Kórházi Főigazgatóság irányába, hogy Magyarországon is szükség lenne olyan szuicid nyilvántartásra, ami segíti nyomon követni a különösen veszélyeztetett betegeket, megelőzendő az újabb kísérleteket. Ezek hiányában dr. Lázár szerint csak tudományos közleményekre, és a KSH adataira lehet hagyatkozni.
További részletek a cikkben.