Az intézményben hamarosan újra cserélik az összes régi berendezést. Az utóbbi évek vidéki fejlesztéseivel együtt a hazai sugárterápia az európai középmezőny felső részébe kerül - írja a
magyaridok.hu.
Márciusban megkezdődik és az év végére vagy 2018 elejére be is fejeződik az a beruházás, amelynek részeként az Országos Onkológiai Intézet összes régi sugárterápiás berendezését újra cserélik, és az azokhoz szükséges bunkereket is át-, illetve megépítik – közölte a lap érdeklődésére az intézet főigazgatója.
Kásler Miklós professzor elmondta: hat besugárzókészülékük közül öt már elavultnak számított. Kettőt már korábban, mintegy másfél milliárd forint értékben saját költségvetésből lecseréltek, hármat pedig a következő hónapokban fognak. Két új gyorsítóról és egy 18 éves kobaltágyúról van szó, amelyek mellé még egy, a legkorszerűbb technológiát képviselő energiatakarékos, CyberKnife névre hallgató sugárterápiás berendezés is érkezik. Ez egy robotkarral összekapcsolt lineáris gyorsítós rendszer, ahol a sugárnyaláb csaknem tetszőleges pozícióból, extrém pontossággal irányítható a test bármely részén elhelyezkedő daganatra. Az egészségügyileg engedélyezett határértékek és a nagyobb teljesítményű gyorsítók telepítése miatt a berendezések bunkereinek sugárvédelmét is meg kell erősíteni.
Az intézetnek így összesen hét olyan sugárterápiás berendezése lesz, amelyek mindegyike a legmodernebbnek számít a saját kategóriájában, ezzel létrejön Európa egyik legkorszerűbb besugárzóközpontja – mondta Kásler Miklós.
A főigazgató kifejtette: bár a rákbetegek kezelése továbbra is a műtét, a sugár-, illetve a kemoterápia hármas egységére épül, a sugárterápia szerepe az utóbbi években felértékelődött. Megjelentek ugyanis olyan technológiák, amelyek segítségével nagyobb hatásfokkal roncsolható a tumor úgy, hogy közben a korábbinál is nagyobb védelmet lehet biztosítani a körülötte lévő ép szerveknek, szöveteknek. Hozzátette: sugárterápiára persze nem minden onkológiai betegnek van szüksége, ám döntő többségüknek igen.