Nem feltétlenül a betegek azonosítása során történik tévedés, hanem a beteghez tartozó leleteket, dokumentumokat cserélik el.
Közbeszerzési eljárást írt ki az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő) egy úgynevezett ápolástámogató rendszer kialakítására, amely megkönnyíti a szakápolók munkáját. A tervek szerint a jövőben a betegazonosítás alapja a beteghez kötött vonalkód vagy QR-kód alkalmazása és leolvasása lesz.
Az egészségügyi ellátórendszerben vannak azonosítási problémák – mondta a Világgazdaságnak Belicza Éva egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem (SE) Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakmai vezetője. Nem feltétlenül a betegek azonosítása során történik tévedés, hanem a beteghez tartozó leleteket, dokumentumokat cserélik el, ezek összerendezése pedig nagyon fontos tényező a betegellátás során.
A digitális megoldások sokat tudnak segíteni a humánerőforrás-hiánnyal küzdő és leterhelt egészségégügynek a betegellátás során.
A túlterheltségből adódó fáradtság önmagában is a hibákat generáló tényező. Ha a digitális eszköz leolvassa az orvos vagy ápoló helyett a beteghez tartozó adatokat, ez óriási segítség lehet az egészségügyben dolgozók számára – tette hozzá Belicza Éva.
Szerinte fontos lenne, hogy a gyógyszer adagolásával kapcsolatos adatokat is megjelenítse a rendszer.
Az egészségügyi ellátás során bekövetkezett nemkívánatos események, mint például az esésekből, tűszúrásokból adódó sérülések, gyógyszer adagolással kapcsolatos problémák, kórházi fertőzések, ellenoldali műtétek, a rendszerhibák feltárásával 50-60 százalékban elkerülhetők, ebben a a digitális megoldásoknak jelentős szerepe lehet.