• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mellrákszűrés? Negatív

Lapszemle Forrás: kisalföld.hu

"Azt, hogy a tizenöt éve fizetett tb-hozzájárulásomért cserébe nem kapok európai szintű ellátást, már megszoktam."

Harminchét évesen, újszülött kisfiával a karjában kapta meg a mellrák diagnózisát az a fiatal nő, akivel a napokban készített interjút a Kisalföld portál újságírója. Gyomron vágott a (szerencsére gyógyulással végződő) történet. Én vagyok harmincnégy... Nem volt kérdés, hogy irány a mellrákszűrés, még akkor is, ha a szívem mélyén eddig úgy voltam vele, ahogy anno a cikkem főszereplője is: mellrákosak MÁSOK lesznek, nem én, akit életerős, egészséges fiatal nőként nyilvánvalóan nem érint a kérdés. Szomorúan kellett azonban szembesülnöm a ténnyel, hogy egészségtudatos igyekezetemet nemhogy nem honorálja a magyar egészségügyi rendszer, de ott fúrja meg, ahol csak lehet – írja cikkének elején Pomaranski Luca a kisalfold.hu portálján.

Hiába járok ugyanis lelkiismeretesen nőgyógyászati magánrendelésre, ott nem kaphatok beutalót az ingyenes kórházi vizsgálatra – akinek futja „magánorvosra", az fizessen vastagon alapon. Mindezt biztosított, teljes jogú magyar állampolgárként. Mindezt annak fényében, hogy a végletekig túlterhelt egészségügyben pluszterhelést jelent a teljesen felesleges „extramegjelenés" az állami rendelésen. Ingyen csak akkor járna a szűrés, ha igényemet az állami „SZTK-rendelésen" jelenteném be.

Pontosabban akkor sem, mert, mivel nem vagyok még negyvenéves – hacsak nem tudok felmutatni baljós tüneteket vagy legalább egy egyenes ági mellrákos rokont –, úgy elhajtanak, mint tehén a legyet, mondván, ebben a korban „nem indokolt" semmiféle vizsgálat.

Azt, hogy a tizenöt éve fizetett tb-hozzájárulásomért cserébe nem kapok európai szintű ellátást, már megszoktam. De azt – folytatja a cikkíró –, hogy miközben az én pénzemből finanszírozzák többek között a bajukat maguknak köszönhető láncdohányosok kezelését is – trükközés és/vagy pénz nélkül nem vehetek részt egy szűrővizsgálaton, nem tudom elfogadni. Azt pedig pláne nem, amikor az egészségügy helyzete és állapota ellenére van, ahol elvágják az átjárást az ezer sebből vérző állami és a magánszektor között, miközben a magán-egészségbiztosítókat csírájukban kinyírták – megfosztva minket, betegeket a valódi választás lehetőségétől.

A teljes írás a kisalföld.hu portálon olvasható.