A kórházi élettér minimumot a építési előírásként értelmezik, és ezért nem tartják egészségügyi ágazati kompetenciának.
A rabok sorba nyerik a pereket a fogvatartás szűkös körülményei miatt és a pénzt az államtól, míg a kórházakra vonatkozóan nincs ilyen előírás. Az elhelyezett betegekre jutó minimum élettér négyzetméter mértékének normaként történő meghatározása nélkül nincs garancia arra, hogy a kórtermek ne túlzsúfolt „emberraktárként" funkcionáljanak és így sérülhet a betegek emberi méltósághoz való joga. Ezt Székely László ombudsman írta egy szülőnek, aki panaszt tett a Heim Pál Gyermekkórházban tapasztalt eljárás és áldatlan állapotok miatt. Tavaly a földre letett matracon pihenő anyák fotója bejárta a sajtót - írja az atlatszo.hu portál.
Az egészségügyi törvény alapján a kórház nem zárhatja ki, hogy a kiskorú mellett az egyik hozzátartozója ott legyen, de erre nem határoz meg szabályokat, a szülő éjszakai ott tartózkodása pedig kórházanként változik attól függően, hogy milyenek az intézmény technikai és építészeti paraméterei – jegyezte meg a jelentésben az alapvető jogok biztosa.
Székely László az egészségügyért felelős államtitkárral is felvette a kapcsolatot. A levelezésük során derült ki, hogy a kórházi élettér minimumot a kormányzat illetékes területe építési előírásként értelmezi, és ezért nem tartja egészségügyi ágazati kompetenciának. A hatályos minimumrendelet a kórházi élettérre vonatkozóan nem is szabályozza azt, hogy annak legalább mekkorának kell lennie. Ez viszont fontos lenne ahhoz – hangsúlyozta az ombudsman –, hogy ne sérüljön a betegek emberi méltósághoz való joga.