A Budagyöngye kórház hazánk számos kihasználatlanul álló kórházai közül csupán az egyik.
A 2007-ben bezárt intézmény állapota folyamatosan romlik. A Budagyöngye kórház eredetileg egy kastélyépület, ami a 20-as években épült, ebben az időben pedig még a Klebelsberg-kastély nevet viselte. A kastély épülete 1950-ig apácakolostorként funkcionált. Ezután az akkori vallásellenes politikai vezetés az államosítás keretében kisajátította, majd megszüntette a kolostori rendet, pártiskolának és SZOT üdülőnek adva helyet benne. 1956-tól Gyermek és tüdőgyógyintézet és iskola volt, majd pedig a későbbiek folyamán Megyei Tüdőgyógyintézetként funkcionált. 1975-ben újabb épületrészekkel bővült az ingatlan – idézi fel az intézet történetét a delmagyar.hu portálja.
A Budagyöngye kórház 1985-ben önálló egészségügyi intézménnyé vált, majd 12 évvel később 1997-ben ezt az opciót visszavonták, a kórháznak pedig megszűnt az önállósága, visszacsatolták a Rókus Kórházhoz.
A Budagyöngye ugyanabban az évben zárt be, mint az OPNI. 2007-ben. Ekkor a kórházat kiürítették és minden felszerelést a Szent Rókus Kórházba vittek, csak az üres falakat hagyták hátra. Az éjjelnappali őrzésnek köszönhetően az intézmény főépülete meglepően jó állapotban van, igaz, jó pár helyen már beázott néhány helyiség, főleg a főépület északi részén.
Az ősfás telken lévő, hat tömbből álló ingatlankomplexum értéke 4 évvel ezelőtti adatok szerint 900 millió forint. Évek óra próbálják értékesíteni a kórházat, mindeddig sikertelenül.