• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Méltó elhelyezésért küzdenek a fogyatékkal élők szülei

Lapszemle 2023.02.22 Forrás: Népszava Online
Méltó elhelyezésért küzdenek a fogyatékkal élők szülei

A szülők azt szerették volna, ha évtizedek óta tartó otthonápolás után valódi otthonban élhetnének súlyosan fogyatékos felnőtt gyermekeik.

Csak méltó helyet kerestek fogyatékkal élő gyerekeiknek, de az állam távoli tömegintézetbe zsúfolta volna őket, hat év után véget ér a harcuk. A Kúria március 22-ére tűzte ki azt a tárgyalást, amelyen több halmozottan fogyatékos ember elhelyezése és kártérítése ügyében dönt – tudta meg a Népszava.

A felülvizsgálati kérelmet a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság nyújtotta be tavaly augusztusban, a családok ugyanis másodfokon is pert nyertek áprilisban az állam ellen a 2017-ben indított eljárás végén.

A Fővárosi Törvényszék megállapította, hogy „az állami szervek mulasztása súlyosan sérti a hat felperes család személyiségi jogait”, és számukra azonnal létre kell hozni támogatott lakhatási férőhelyeket Budapesten, vagy annak körzetében. Amíg ez nem készül el, addig olyan szociális szolgáltatásokat kell biztosítani, amilyeneket egy ilyen otthonban is megkapnának a pert nyert fogyatékos emberek. „Az elszenvedett súlyos lelki szenvedéseik miatt fejenként 5 millió forint nem vagyoni kártérítés illeti meg őket” – döntött a Fővárosi Törvényszék.

A bíróság kimondta: az állam sérti a fogyatékossággal élő emberek és az őket otthon gondozó szüleik személyiségi jogait azzal, hogy nincs olyan lakás, amelyben a felnőtt fogyatékos emberek támogatással élhetnének.

Ezt a tavaly áprilisi ítélet ellen fellebbezett az alperes Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, és az egykori Emberi Erőforrások Minisztériuma után tavaly óta a szociális területért is felelős Belügyminisztérium.

A pert eredetileg a TASZ indította 2017 decemberében az édesanyák és gyermekeik képviseletében, mert a családok hiába vártak segítséget az államtól. A 6 elkeseredett szülő azt szerette volna, ha évtizedek óta tartó otthonápolás után valódi otthonban élhetnének súlyosan fogyatékos felnőtt gyermekeik – mondta korábban Boros Ilona, a TASZ jogásza.

Nem a fővárostól 2-300 kilométerre lévő, több száz fős tömegintézetben, hanem kis létszámú, úgynevezett támogatott lakhatásban tartják ezt elképzelhetőnek. Az állam által felajánlott, jellemzően a határ menti, régi kastélyokból átalakított épületeket megnézték ugyan, de amit ott tapasztaltak, traumatizálta őket. – Szedált emberek vegetáltak a nagyipari léptékű intézményi keretek között – mondta. A szülők azt mondták, amíg ők élnek, a gyerekük biztosan nem kerül ilyen helyre.

További részletek a cikkben.