Amivel autót vezetni veszélyes, azzal sétálni is az! Hatóanyagok, amik szedésénél magas a rizikónövekedés.
Minden betegtájékoztató és alkalmazási előírás utal arra, ha egy gyógyszer szedése a járművezetői képességet esetlegesen befolyásolhatja. Mi a helyzet a gyalogosan közlekedőkkel? – erre vonatkozóan jóval kevesebb információ áll rendelkezésre.
Ezt próbálta pótolni egy franciaországi kutatás, amiben Bordeaux-i kutatók a különféle hatástani csoportba sorolható hatóanyagokat rangsorolták abból a szempontból, hogy az azok szedésével összefüggő gyalogos balesetek milyen arányban részesednek az összes, gyógyszerszedés alatt elszenvedett gyalogos balesetből, illetve milyen mértékben növelik meg azok gyakoriságát - számolt be róla a pharmaonline.hu.
Bizonyos gyógyszereknél, így a benzodiazepineknél és az antihisztaminoknál, amiknél az autóvezetési képességekre kifejtett negatív hatás régóta ismert, a gyalogosként megtörtént esetleges balesetekre is fel kell hívni a betegek figyelmét.
Bár az összes gyalogosan elszenvedett balesetet tekintve nem képviselnek magas részarányt, a kontrollhoz viszonyítva magas rizikónövekedés könyvelhető el a következő hatóanyagoknál: GnRH-analógok (198 százalék rizikóemelkedés), antidiabetikum kombinációk (189 százalék rizikóemelkedés), antidemencia szerek (168 százalék), lítium (168 százalék).