A menekültek sürgősségi ellátása rendezett, de a krónikus betegek gyógyítása teljesen szabályozatlan.
Csak részben teszi lehetővé egy államközi egyezmény az ukrajnai menekültek egészségügyi ellátását. Az egyezmény ugyanis csak az akut, illetve a sürgősségi ellátásba sorolható esetekre vonatkozik, a krónikus betegek kezelésére nem. Így például a daganatos terápiára, vagy egyéb például kardiológiai ellátásra szorulók helyzete megoldatlan. Gyógyszert is csak teljes áron kaphatnak a patikában az érintettek. Nincsenek szabályozott betegutak. Civilek, betegszervezetek próbálnak segíteni az érintetteknek - írta a népszava.hu.
– Csak csütörtökön már 70-90 olyan beteggel találkoztunk, akiknek az ellátása biztosan nem lesz egyszerű, mert még nincs hivatalos álláspont arról, hogy a krónikus betegek kezelését ki és hogyan finanszírozza – mondta a lapnak Vidor Eszter, a Betegszervezetek Magyarországi Szövetségének (BEMOSZ) kommunikációs vezetője. – Van olyan kisgyerek, akinek ritka betegségére nagy értékű 16-25 millió forintos terápiát kellene biztosítani, de érkezett izomsorvadásban szenvedő, SMA-s kisfiú is, akinek a több százmilliós gyógyszerre lenne szüksége.
Mint mondta, van olyan eset is, amikor nagy értékű onkológiai terápiát kellene folytat. Olyat, ami magyar betegeknek is csak egyedi méltányossági alapon vehető igénybe, az eljárás pedig gyakran 60 napig is eltarthat.
– Egyelőre annyit tudtunk tenni, hogy felvettük a kapcsolatot a kormányzattal és elkezdődött egyfajta egyeztetés a betegszervezetek és a civilek között. Ezenkívül levelet írtunk az Európai Gyógyszergyártói Szövetségnek, amelyet arra kértünk, járjanak közbe a nagy gyógyszercégeknél, hogy valamilyen módon a menekültek hozzáférhessenek a nagy értékű készítményekhez Magyarországon – fogalmazott Vidor Eszter. Továbbiak a cikkben