A statisztikai adatok messze a valóság mögött kullognak. Helyzetünk annál sokkal érdekesebb, mint amit a számok mutatnak!
Szerencsére, a radiologia.hu 2014 óta gyűjti a Magyarországon aktívan működő, állami vagy magánellátásban rendelkezésre álló CT, MR, PET/CT, PET/MR berendezéseket, hiszen minden berendezés átadásának híre eljut hozzájuk: vagy a gépek szállítóinak büszkesége, vagy az üzemeltetők tájékoztatása nyomán.
Adatbázisukból kiderül: 2021. július 14. napján Magyarországon:
133 db CT-berendezés és
88 db MR-berendezés
működik.
Az itthoni CT-berendezések átlagéletkora: 6,55 év, az MR-berendezések átlagéletkora 5,45 év. A CT-berendezések közül 66 gép 64-szeletes vagy annál nagyobb szeletszámú, és 27 rendszer alkalmas kardio-CT vizsgálatra. Az MR-berendezések közül 65 rendszer 1,5 Tesla térerejű és 16 rendszer 3 Tesla térerejű.
Az Eurostat-statisztikában szereplő számok és saját, szorgalmasan gyűjtött statisztikájuk között az eltérést minden bizonnyal az okozza, hogy az Eurostat felé finanszírozási adatok alapján történik jelentés, amely csak az állami finanszírozásban lévő berendezéseket sorolja fel, és nem feltétlenül ad pontos adatot ott sem, ahol több CT- vagy MR-berendezés működik, de csak egy géphez kapcsolódik finanszírozási szerződés. A radiologia.hu módszertana viszont nem tesz különbséget az állami vagy államilag nem finanszírozott berendezések között: hiszen ettől független, hogy hány CT/MR-operátorra, illetve radiológus szakorvosra van szükség a magyar képalkotó diagnosztika működtetéséhez.
Lakosságszám-arányosan vizsgálva kiderül: itthon 73.481 lakosra jut egy CT-berendezés és 111.056 lakosra egy MR-berendezés. Ezekkel az adatokkal régiós összehasonlításban a középmezőnyben helyezkedik el: CT-ben inkább a középmezőny végén, MR-ben a középmezőny elején.
Fotó: radiologia.hu