Bár az átlagéletkor évről évre nő, nem az egészségben, hanem a betegségben töltött éveink száma gyarapszik.
Nagyot fordult a világ az évszázadok során. Míg régen elsősorban rajtunk kívülálló okok vezettek az emberek halálához, manapság elsősorban magunk okozzuk saját vesztünket. Bár az átlagéletkor évről évre nő, nem egészségben, hanem betegségben töltött éveink száma gyarapszik. Többek között ennek köszönhető az éves mentőriasztások kiugró értéke hazánkban – fejtette ki Győrfi Pál mentőtiszt a lajosmizsei Egészséghét keretében a minap tartott előadásában, melyről a baon.hu számolt be.
Elmondta azt is, tavaly például 1,2 millió esethez riasztották a mentőket Magyarországon.
Győrfi Pál hangsúlyozta: bár a híradások a leggyakrabban közlekedési balesetekhez kapcsolódóan számolnak be mentős riasztásokról, munkájuk oroszlánrészét korántsem a karambolok adják.
– Egy évben körülbelül tizenötezer személyi sérüléses baleset történik hazánkban. Tehát tévhit, hogy a mentő leggyakrabban balesetekhez megy. Nem ez a fő dolgunk. Éves szinten körülbelül ugyanannyi munkahelyi baleset történik, mint közlekedési, a háztartási balesetek száma pedig mintegy negyvenezerre tehető – fejtette ki, majd hozzátette: a magyar lakosság körülbelül fele valamilyen krónikus betegségben szenved, például szív- és érrendszeri, daganatos, vagy lelki, mentális betegségben.
– Évente ötvenezer esetünk van, mely stroke-kal, azaz agyi érkatasztrófával kapcsolatos. Ez a legfőbb egészségügyi probléma Magyarországon – közölte, majd hozzátette: e betegek legnagyobb része igenis tehet arról, hogy eljutott a stroke-ig. Például a dohányzással, alkohollal, mozgásszegény, egészségtelen életmóddal, valamint az ellenőrzés hiányával, azaz a szűrővizsgálatok elmulasztásával. Továbbiak a teljes cikkben