A munkavállalók jelentős részénél a képzettséghez kötött minimálbér elérése is gondot okoz.
Átlagosan havi 10 ezer forinttal kevesebbet keresnek az egészségügyben dolgozók az év elejétől életbe lépett adóváltozások miatt. A szakmai szervezetek szerint nincs fedezete a bérkompenzációnak. A szaktárca még egyeztet a megoldásról – írja a Kossuth Rádió híre nyomán a hirado.hu.
Elvileg kötelező a bérkompenzáció, de nincs miből meglépni – mondja az orvosi kamara elnöke. Éger István szerint az alapellátásban okozza a legnagyobb problémát a különbözet kifizetése. Az elnök megjegyezte: olyan alacsony az ágazat bérszintje, hogy a munkavállalók jelentős részénél a képzettséghez kötött minimálbér elérése is gondot okoz.
Az egészségügyi államtitkárság a Kossuth Rádiónak adott válaszában közölte: a tárca tud a problémáról, az ügy megnyugtató rendezése érdekében egyeztetéseket folytat a nemzetgazdasági tárcával. Közben ez utóbbi minisztériumhoz fordult a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége is, a szervezet szerint ugyanis rosszul járnak a munkaerő-kölcsönző cégek, mert rájuk nem gondoltak a bérkompenzáció szabályozásakor. Köves Balázs alelnök elmondta: ezek a cégek azért vannak szorult helyzetben, mert állami támogatás csak akkor jár, ha a munkáltató 100 %-ban kompenzálja a dolgozóit. Csakhogy nem ők döntik el, hogy megrendelőiknél végrehajtják-e az elvárt béremelést.