• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért kockázatos a császármetszés?

Lapszemle Forrás: Vasárnapi Hírek

Van olyan kórház, ahol a szülések 70 százaléka császármetszéssel történik, máshol csak 20 százalék.

Mi ennek a feltűnő eltérésnek az oka? Egy Angliában dolgozó magyar szülész igyekezett ennek utánajárni, és arra jutott: Magyarországon minden második császármetszés indokolatlanul sodorja veszélybe a kismamákat - írja a Vasárnapi Hírek.

„Szülészetben nincs fölösleges, csak ártalmas orvosi beavatkozás. Ami fölösleges, az egyben ártalmas is." Ez a kulcsmondata annak a kezdeményezésnek, amely a magyarországi, elképesztően magas császármetszési arányokat igyekezne visszaszorítani. Minden olyan beavatkozás ugyanis, ami nem javít a páciens állapotán, csak kárt okozhat. A császármetszésnek orvosi indoka az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján a szülések mindössze 15 százalékánál lehet – Magyarországon ez az arány átlagosan 35 százalék. És évről évre nő.

Az intézmények közötti ordító különbségek is mutatják: valami nagyon nincs rendjén ezen a téren. Szakmai okokkal nehezen magyarázható, hogy Kiskunfélegyházán a gyerekek 71 százaléka, Esztergomban több mint a fele, de például Egerben vagy a fővárosi Szent Imre kórházban mindössze 23 százaléka születik császármetszéssel. Szakemberek szerint legfőképpen a hálapénz, az orvosok túlterheltsége, az eszköz-, de akár a szakmai felkészültség hiánya is oka a mai helyzetnek. Sokan indokolják az anyák életkorának kitolódásával vagy azzal, hogy egyre többen félnek: testüket elcsúfítja a hüvelyi szülés. Az azonban biztos: a császármetszések feltűnően magas száma egészségügyi kockázatok mellett súlyos pénzügyi aggályokat is felvet. Egy hüvelyi szülésért 87 ezer forint körül fizet a biztosító, a császármetszésért ennek több mint a duplája, körülbelül 183 ezer forint jár - sorolja a lap.

Dr. Lobmayer Péter, Angliában dolgozó szülész-nőgyógyász, népegészségügyi szakember szerint amellett, hogy Magyarországon átlagosan minden második császármetszés fölösleges veszélynek teszi ki a nőt és a kisbabát, etikailag is aggályos. „Minden itt elköltött forint a valóban beteg emberektől vonja el a forrásokat. Ráadásul ez egy duplán finanszírozott ellátás: fizet a kismama és az állam is, az esetek túlnyomó részében ráadásul egy teljesen értelmetlen beavatkozásért. A magyar szakmai szervezetek álláspontja szerint az anya nem választhatja a császármetszést szigorú orvosi indok nélkül. Ha vannak olyan kollégák, akik ezt mégis lehetővé teszik, akkor azt legalább a privát ellátásban kellene tegyék" – fogalmaz határozottan Lobmayer doktor. Úgy véli, a mai helyzetnek legfőbb oka a hálapénz, a szervezési gondok, vagyis hogy szülésznő nem vezethet önállóan szülést, az orvos pedig nem elég kipihent, esetleg nem elég képzett, de sokszor az alapvető eszközei sincsenek, hogy ártalmatlanabb módon segítse a baba világra jöttét - idézi a cikk a szakembert.

A tervek szerint júniustól nőgyógyász helyett szülésznő is végezhet terhesgondozást, ha az első vizsgálatok azt állapítják meg, hogy előreláthatólag problémamentes lesz a várandósság. Ezt a változtatást hazánknak már évekkel ezelőtt meg kellett volna lépnie, egy 2005-ös uniós irányelv ugyanis kimondja: a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a szülésznők a terhesgondozás mellett a szülést önállóan is levezethessék. Ez utóbbiról továbbra sincs szó Magyarországon - hívja fel a figyelmet a lap.