84 százalék azok számaránya, akik az ajánlásnál kevesebb tejterméket visznek be szervezetükbe.
A tej és a tejtermékek a kiegyensúlyozott vegyes étrend fontos részei, és a bennük található értékes tápanyagok hozzájárulnak a szervezet megfelelő működéséhez. Meglepő, hogy miközben ezt a legtöbben tudják, mégis évről évre egyre kevesebbet fogyasztunk belőle, aggasztóan csökken a tej forgalma. A legfrissebb hazai táplálkozási ajánlások szerint naponta legalább fél liter tejet vagy ennek megfelelő mennyiségű kalciumtartalmú tejterméket, például joghurtot vagy sajtot kellene fogyasztanunk. A többség azonban ennek a felét is alig fogyasztja el Magyarországon – írja a Vasárnap Reggel összeállítása nyomán a baon.hu portálja.
Az Országos Táplálkozási és Tápláltsági Állapot Vizsgálat (OTÁP) adatai szerint 84 százalék azok számaránya, akik az ajánlásnál kevesebb tejterméket visznek be szervezetükbe. Az átlagos érték a 2014. évi adatok alapján alig 246 gramm, ráadásul folyamatos csökkenést produkál a 2009-ben mért 259 grammos mennyiséghez képest. A friss fogyasztási adatok szerint a trend nem változott tavaly sem, egyes kategóriákban – például a 1,5 százalékos zsírtartalmú UHT tejeknél – két számjegyű forgalomcsökkenést is tapasztaltak a gyártók, forgalmazók.
A kedvezőtlen folyamatnak előbb-utóbb komoly népegészségügyi kihatásai is lehetnek, hiszen a tej és a tejtermékek biztosítják kalciumbevitelünk jelentős hányadát. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által nemrégiben publikált elemzés adatai szerint a csontok szilárdságában fontos szerepet betöltő kalcium 54 százaléka a tejnek és a tejtermékeknek köszönhetően kerül a szervezetünkbe. Az a gond, hogy a magyarok többsége még így sem jut hozzá az ajánlásokban szereplő napi 800-1000 mg kalciumhoz, az átlagos fogyasztás csupán 721 milligramm. Ez az érték a csontritkulás szempontjából jobban veszélyeztetett nők körében még ennél is alacsonyabb: 689 mg. Különösen annak fényében riasztó ez, hogy a becslések szerint egymillió magyart érintő betegségről beszélünk, akik kétharmada a gyengébb nemhez tartozik.