• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért tört ki pánik a tigrisszúnyog miatt?

Lapszemle 2023.08.31 Forrás: 24.hu
Miért tört ki pánik a tigrisszúnyog miatt?

Egy laboratóriumban kimutatott fertőzőképesség nem jelenti azt, hogy a szúnyog a természetben is automatikusan vírusterjesztővé válik.

Hazai tigrisszúnyogokban még nem mutatták ki a nyugat-nílusi láz vírusát, és nem zárnak ki területeket a véradásból. Egy hír mégis kisebbfajta pánikot okozott, írja a 24.hu

"A tigrisszúnyog terjed hazánkban, a nyugat-nílusi láz kórokozója is jelen van, de a két tény között nincs feltétlenül összefüggés. A vírus jól ismert hazai terjesztője a nálunk őshonos dalos szúnyog, ami már többször beigazolódott a befogott példányok genetikai szűrése alapján. Ezzel szemben a magyarországi tigrisszúnyog populációkban még nem sikerült kimutatni ilyen fertőzést, így félrevezető az inváziós faj kapcsán járványveszélyt kiáltani" – tisztázza a napokban kialakult helyzetet a 24.hu kérdésére Dr. Garamszegi László Zsolt, az Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) főigazgatója.

A probléma ugyanaz, mint minden hasonló esetben, vagyis a szenzáció sokkal mélyebben befészkeli magát a köztudatba, mint a cáfolat, a laikus konklúziója pedig logikus: egyes kerületekben és városokban járványveszély fenyeget, amiért a tigrisszúnyog a felelős. Pedig esetünkben nem történt más, mint hogy a vérellátó végzi a dolgát, és az előírások szerint a maga eszközeivel minimalizálja a fertőzés átadásának esélyét – csak valahogy a magyarázat csúszott félre.

"Egy mesterséges, laboratóriumban kimutatott fertőzőképesség nem jelenti azt, hogy a szúnyog a természetben is automatikusan vírusterjesztővé válik. Egy hasonlattal élve, Magyarországon több olyan őshonos csípőszúnyog faj is él, ami képes a malária kórokozóját terjeszteni, mégsem lángolnak fel időről időre maláriajárványok hazánkban" – fogalmaz Garamszegi László Zsolt.

Ehhez adott helyen nagy tömegben kell jelen lennie a kórokozónak a különböző gazda- és vektorszervezetekben, ráadásul jelentős mennyiségű szúnyog kell hozzá, amelyek a gazdafajok között megfelelő mértékben át is viszik a vírust. Emellett több más környezeti tényezőn is múlik a sikeres fertőzési láncok kialakulása, erről itt írtunk bővebben. Jelenleg e feltételek együttállására nincs bizonyíték Magyarországon.

További részletek a 24.hu cikkében. 

A tigrisszúnyogok megjelenése után az unióban betiltott repülőgépes szúnyogirtást kért a budafoki polgármester - írja a Telex.