• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Miféle orvosokat nevelünk itthon?

Lapszemle Forrás: nepszava.hu

Gyólyatáborról, orvosképzésről - akkor és most.

Az ismerősöm gyermekét felvették az orvosi egyetemre. Az ismerkedés a gólyatáborral kezdődött. A megérkezéskor rövidital, a folytatás rövidital, a tanács, hogy igyál többet, akkor nem leszel másnapos, majd igyál még, aztán a cél, hogy ne emlékezz semmire. Közben gólya himnuszt kell tanulni, meg sokszor elénekelni, és persze közben inni. A vers erősen hímsoviniszta, szexuális aktivitásra biztató, a résztvevők, ivók, éneklők legalább fele nő. Ez nem zavarja őket, vagy az alkalmazkodási kényszer, vagy én nem tudom mi teszi, de tűrik ezt - írja a volt országos tisztifőorvos, Falus Ferenc a nepszava.hu portálon.

A szöveg trágár, ráadásul minden más karra járót lealáz. A gólyák között statisztikai valószínűség szerint kell lennie homoszexuálisnak is, akiket külön megszégyenít az ismételgetett dal. Ki fizeti a piát? Az idősebb orvostanhallgató szervezők, vagy más? Nem tudom. Forog a gyomrom a gondolattól, hogy újabban így szocializálják az orvostanhallgatókat (is?) az egyetemhez. Sajnos a négy orvosegyetem között ebben sincs nagy különbség.

A külföldi hallgatóknak szerveznek-e gólyatábort, és ha igen, akkor ott milyen program van? Én is szerveztem gólyatábort egyetemista koromban, de akkor ott a közösségépítésről szólt a program. Mi sem voltunk jobbak, sem önzetlenebbek, mint a mostani egyetemisták.

Röhej, hogy egyáltalán erről kell gondolkodni. Amikor én még kissrác voltam, akkor nem kizárólag pénzt akartunk keresni. Szenvedést akartunk enyhíteni, gyógyítani és a végzés után olyan helyre kerülni, ahol az életre szóló tudás alapjait lehet megszerezni. TANÁROK mellé szerettünk volna kerülni, ezekért a helyekért volt verseny. Tanulni, megtanulni, hogy hogyan kell ORVOSKÉNT használni a tudást, amit az egyetemen szereztünk.

A kérdés ilyenkor nem a fizetés, nem a megélhetés volt, hanem az, hogy meddig maradhatok ott, be tudok-e kerülni az iskolába a tanítványok közé. Méltó leszek-e rá? Ez volt az életpálya modell. A mester büszke lehetett főorvossá lett tanítványaira, akik addigra persze jól is kerestek. Igaz, ez nem volt gondtalan jövedelem, mert a kórházi fizetés - főleg a sebészi szakmáknál - elhanyagolható volt a betegektől és a gyógyszergyáraktól kapott juttatások mellett.

A teljes cikk a portálon olvasható!

Legolvasottabb cikkeink