A társadalombiztosítási szabályok júliusi változásával a "lámparendszer" is más lett.
Alig több mint két hónappal ezelőtt, július 1-jén lépett érvénybe az új társadalombiztosítási törvény, a jogszabály egységesítette a korábbi rendszert, a járulékfizetésnél megszabta az alsó határt. Egyben kimondta azt is, hogy akiknek legalább hathavi elmaradásuk van, azok nem jogosultak az egészségügyi ellátásra. A júliustól érvényes változtatás érinti a "lámparendszert", amely az egészségügyi ellátásoknál megmutatja, hogy valaki jogosult-e az ellátásra - figyelmeztet a napi.hu.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő rendszere ötféle "színt" (lámpát) különböztet meg:
Zöld lámpa - a TAJ (Társadalombiztosítási Azonosító Jel) érvényes, a jogviszony rendezett.
Piros lámpa - a TAJ érvényes, a jogviszonya rendezetlen. Ebben az esetben az egészségügyi szolgáltató nem tagadhatja meg az ellátást, ám az érintettnek a jogviszony rendezése érdekében a kormányhivatallal kell egyeztetnie.
Kék lámpa - a TAJ átmenetileg érvénytelen. Ez akkor fordul elő, ha a magyar egészségbiztosítónak azt jelentették, hogy az érintettnek külföldön van egészségbiztosítása.
Barna lámpa - a TAJ egyéb okból érvénytelen. Ennél a jelzésnél muszáj kifizetni az egészségügyi szolgáltatást. A jogosultság vissza- vagy megszerzése érdekében pedig a kormányhivatalhoz kell fordulni.
Sárga lámpa - a TAJ érvényes, de korlátozott egészségügyi szolgáltatásokra jogosult. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az illető az egészségbiztosítóval kötött megállapodás szerint jogosult az egészségügyi szolgáltatásokra, ám - a sürgősségi fogászati ellátást leszámítva nem jogosult fogászati ellátásra, külföldi gyógykezelésre, illetve a transzplantációs várólistára sem kerülhet fel.
Július 1-je előtt az volt a gyakorlat, hogy a zöld és piros lámpánál - tehát érvényes TAJ esetén - ingyenes volt az ellátás térítésmentesen, pirosnál egy értesítőt küldtek a jogviszony rendezetlenségéről. Barna és kék lámpánál pedig fizetni kellett a szolgáltatásokért. Továbbiak a cikkben