Mintha csak egy betörő lenne, aki miután bejutott az egyetlen résen, belülről kinyit minden ajtót és ablakot a társai számára.
Az Egyesült Államok Tennessee államában lévő Oak Ridge Országos Laboratórium Summit nevű szuperszámítógépébe (amely a második legerősebb komputer a világon) betáplálták több mint 17 ezer koronavírus-minta genetikai adatait – ez nagyjából 40 ezer gén szekvenciáját jelenti. Az adathalmaz 2,5 milliárd genetikai építőkő információit tartalmazta. A számítógép feladata az volt, hogy találjon a genetikai kódban olyan összefüggéseket, amelyekre a hagyományos kutatómódszerekkel nem lehetne rálelni. Daniel Jacobson, a kutatás vezetője igazi „heuréka-pillanatként” jellemezte azt a momentumot, amikor a kutatókban összeállt a kép - írta a hang.hu.
A szuperszámítógép által kínált elmélet alapja az úgynevezett bradykinin-hipotézis. A bradykinin egy gyulladásserkentő peptid molekula. A hajszálereket tágulásra készteti, a vénákat pedig szűkíti. Szerepet játszhat a vérnyomás csökkentésében is, és összehúzza a tüdő és a bélrendszer simaizmait, növeli az érfal átjárhatóságát, illetve a fájdalomérzet kialakulásában is szerepe lehet.
Az elmélet szerint tehát a bradykinin (is) főszerepet játszhat a súlyos Covid-19 komplikációk kialakulásában, és ez megmagyarázhat sok olyan tünetet, amelyek eddig érthetetlenek voltak. De a legfontosabb, hogy mindez számos olyan gyógyszerjelöltet eredményez, amelyek esetlegesen hatásosak lehetnek a tünetek enyhítésében, és talán a betegség gyógyításában is.
Úgy tűnik, hogy a koronavírus először az orr hámsejtjeiben lévő ACE-2 receptorokhoz kötődik, majd a szervezet sejtjeiről sejtjeire haladva több szövetet is megfertőz, ahol ez a receptor jelen van a sejtek felszínén (például a bélben, a vesében és a szívben is). Ez okozhatja a Covid-19 furcsa, szivet és az emésztőrendszert érintő tüneteit.
De az igazán érdekes folyamatok akkor kezdődnek el, amikor a vírus bejutott a sejtbe. Úgy tűnik, hogy a sejtfolyamatokat meghekkelve a vírus olyan sejteket is nagyszámú ACE-2 receptor termelésére bírja, amelyekben normálisan ezekből csak kevés volt. Ilyenek a tüdőszövet sejtjei is, amelyeket tehát a vírus tesz különösen érzékennyé az újabb vírusfertőzés iránt. Mintha csak egy betörő lenne, aki miután bejutott az egyetlen résen, belülről kinyit minden ajtót és ablakot a társai számára. Továbbiak a cikkben