Egy vízbefúlt ember vérében is kimutatható az oxigén, csak nem elég a túléléshez. Igazából nem tudjuk, milyen magas szint véd meg a fertőzéstől.
Akiknél legalább nyoma van ellenanyagnak, akármilyen alacsony szintű, túlnyomó többségüknek megbízható védelmet ad egy harmadik oltás, lehetőleg olyan, amely bizonyítottan nagyon hatásos. Azoknak azonban két adag kell, akiknek egyáltalán nincs antitestjük, függetlenül attól, hogy korábban milyen vakcinát kaptak. Ugyanis az azt jelenti, hogy a szervezetük egyáltalán nem reagált a vakcinára, tehát nincs mire emlékeztetni az immunrendszert. Ilyenkor természetesen másféle technológiával készült készítményre van szükség, nem arra, amelyik eddig sem tudott védettséget kiváltani bennük - mondta Duda Ernő virológus, a Szegedi Tudományegyetem tanára a Magyar Narancsnak adott interjúban.
Négy hónapi kivárás után kapható a harmadik oltás, hacsak a háziorvos másképp nem gondolja.
Jó kompromisszum, bár én kevesebb időt javasolnék. Talán a két-három hónap lenne a legjobb. Úgy saccolom, hogy két hónap múlva már mindenképp emelkedni fognak az esetszámok. Ezért minél előbb el kellene kezdeni az újraoltásokat. Én annak sem lennék ellene, ha már holnap elkezdenék oltani azokat, akinek nincs védettségük, vagy csak alig kimutatható. Tudniillik a világon semmi kockázatuk nem lenne így sem.
Tapasztalatból tudjuk, hogy aki átesett a betegségen, s ebből adódóan van valamennyi védettsége, majd néhány hét múlva beoltják Pfizerrel, azoknak az embereknek egy része ugyan megszenvedi, egy-két napra kiüti őket az oltás, de ennek a kockázata nem összehasonlítható a betegség fenyegetésével, esetleg végzetes következményével.
Mit szól ahhoz, hogy az egészségügyiek számára kötelező lesz az oltás?
Nagyon helyeslem.
Nem tartaná okos dolognak más területekre is kiterjeszteni?
De igen, bár jobb lenne, ha az emberek önkéntesen vennék fel az oltást. Például a vendéglátásban dolgozók és a bolti eladók. Nyilvánvaló azonban, hogy a kormány a népszerűségvesztés kockázata miatt nem erőlteti a kötelező oltást. További részletek a cikkben