A húsz európai országot érintő értékelés során a tizenkilencedik helyet kaptuk.
Az Európai Unióban elvárják, hogy a tagállamok növeljék az egészség védelmére fordított kiadásokat. Április 18. európai betegjogi nap. Az alkalom kapcsán érdemes elgondolkozni azon, létezik-e általánosítható értelemben „európai beteg". Almásy László gróf esetében az „angol beteg" és a „magyar beteg" állapotának megítélése között még nem igazán létezett számottevő különbség, ma már viszont igen. A Magyar Hírlap – online Gara Imre professzorral, a tavaly megszüntetett Nemzeti Egészségügyi Tanács volt alelnökével beszélgetett.
A professzor elmondta, Kelet-Európa országainak belépésével az unióba a halálozás valóban nem csökkent a nyugati szintre, sőt mérvadó tudományos elemzés szerint a különbség tovább növekedett. Ennek az az oka, hogy amíg Nyugaton a halálozás tovább mérséklődött, addig sikeres népegészségügyi programok híján a keleti régióban stagnál. Tagságunk miatt az unió nem nézi tétlenül a kialakult állapotokat.
Az Európai Betegfórum folyamatosan arra törekszik, hogy állásfoglalásaival és programjaival mozgósítsa a betegszervezeteket és a szakmai csoportosulásokat. A háromszáz projekt jelentős része éppen az újonnan belépett államokat segíti. Ugyanakkor elvárják, hogy a tagállamok ne csökkentsék, inkább növeljék az egészség védelmére fordított kiadásaikat, hogy meg tudjanak felelni az egyre növekedő népegészségügyi kihívásoknak - tette hozzá.
Elmondta még, hogy a 2020-ig szóló tervekhez igazodó uniós stratégia a GDP tíz százalékát kívánja erre a célra felhasználni. Ebben kiemelt támogatást juttat az aktív népesség munkába állítására, a munkaképesség megőrzésére, az iskolai egészségnevelésre. Emellett cél a krónikus betegségben szenvedők, a fogyatékosok, az idősek ellátására kidolgozott projektek támogatása. Fontos az is, hogy monitorozzák a betegjogok érvényesülését a tagországokban, egybevetve azt az uniós normatívákkal.
A betegjogi értékelésekről szólva elmondta, az elérhető hivatalos statisztikai adatok és egységes kérdőívek, valamint az egyes jogokhoz kapcsolódó, összesen százötvenhat mutatót alkalmazó kutatás alapján, hazánkat tekintve az eredmény lesújtó. A húsz európai országot érintő értékelés során a tizenkilencedik helyet kaptuk.
A professzor írása a Weborvoson