Minden ezredik magyart érinti: Súlyos betegség terjed.
A Parkinson-kór a második leggyakoribb szervi idegrendszeri megbetegedés, amely lassan, fokozatosan rontja a beteg életminőségét, és egyelőre gyógyíthatatlan. A betegség milliókat érint, de ha időben felismerik a tünetek alapján a kórt, és elkezdik a szakszerű kezelést, akkor megfelelő életminőséget tudnak biztosítani a páciensek számára – olvasható a Heti Válasz – online oldalán.
A Parkinson-kór kialakulásának oka egyelőre nem tisztázott: a genetikai hajlam csupán az esetek kis százalékában mutatható ki, így az öröklődés nem játszik komoly szerepet a betegség kialakulásban. Valószínűbb okként az orvosok a környezetből érkező toxikus hatásokat tartják felelősnek. A betegséget James Parkinson angol orvos és természettudós írta le először az 1700-as években. A Parkinson-kóros betegeknél az agyban megfogyatkozik a dopamin (ez az életévek előrehaladtával valamennyire természetes is), a központi idegrendszer ingerületátvivő anyaga, és ennek következtében jelentkeznek a tünetek.
A Parkinson-kórt nem könnyű felismerni, mert a betegség lassan, fokozatosan alakul ki, illetve súlyosbodik, így a legtöbben csak akkor veszik észre, amikor már mozgáskoordinációs problémáik vannak. Sajátos tünetei a betegségnek: a végtagok apró és gyors remegése, a halk beszéd, a maszkszerű arc, az előrehajlott testtartás, a lelassult, csoszogó mozgás, a járás közben fellépő egyensúlyzavar. Szintén a kór gyakori kísérő tünete a depresszió.
Jelenleg ez a világon a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség, a Földön legalább hatmillióan, Magyarországon pedig 18-20 ezren szenvednek ebben a kórban. A 2040-es évekre a jelenlegi betegszám csaknem négyszeresével számolnak. A leginkább férfiakat sújtó kór általában az 50 év fölöttieket támadja meg, de egyre több embernél jelentkeznek a tünetek már a 40. életévük betöltése előtt. Michael J. Fox amerikai-kanadai színésznél sajnos már 30 éves korában diagnosztizálták a betegséget.