Hivatalosan nem lesz lehetőség arra, hogy pénzért valaki előre léphessen a várólistán.
Azon beavatkozások esetében, amelyeknél a vonatkozó jogszabályok szerint az egészségügyi szolgáltatók várólistát vezetnek, a betegeknek az aktuális várólista szerint kell várakozniuk, hacsak egészségi állapotuk miatt azonnali beavatkozást nem igényelnek. Ezen a szabályozáson a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkársága nem tervez változtatást - derül ki a tárca, a Magyar Nemzet kérdésére küldött válaszából. Így tehát egyelőre hivatalosan nem lesz lehetőség arra, hogy pénzért valaki előre léphessen a várólistán. Pedig egy felmérés szerint lenne rá igény.
Mint ismert, az Első Magyar Egészségügyi Marketing Kft. felméréséből kiderül, a várólistás betegek az egy hónapon túli várakozási időt már elfogadhatatlanul hosszúnak tartják, s nagy részük akár fizetne is a vizsgálatokért, ha azok egy-két napon belül elvégezhetők lennének. A páciensek fele a várakozás csökkentése érdekében igénybe venne fizetős orvosi szolgáltatást. 63 százalékuk fontosnak tartja, hogy értesüljön arról: az államilag finanszírozott diagnosztikai vizsgálat mellett térítés ellenében is kivizsgáltathatja magát. Ebben az esetben ugyanis el tudja dönteni, hogy akar-e vagy tud-e a gyorsabb diagnózisért fizetni. A fiatalabb, magasabb jövedelműek és felsőfokú végzettségűek között kiemelkedő az igény az egy-két napon belül elérhető MR- és CT-vizsgálatokra.
Az egészségügy átalakításáról szóló Semmelweis-terv is felvetette egyébként, hogy társadalmi vitát kellene folytatni arról, legyen-e lehetőség bizonyos beavatkozásoknál díjfizetés ellenében a várólista elejére ugrani. Eddig az ellenzők leginkább azzal érveltek, hogy így végérvényesen kettészakad a hazai ellátórendszer, s a gazdagok jobb és gyorsabb, míg a szegények a jelenleginél is rosszabb, illetve lassabb ellátásra számíthatnak. Az ötlet támogatói viszont arra hívták fel a figyelmet, hogy ha a fizetős betegeket gyorsabban megoperálják, akkor a nem fizetősek is hamarabb kerülnek sorra.